Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


Epsom

Senki sem volt ennek inkább tudatában – bár a legkevésbé önző okból –, mint maga Montgomery. Ha közvetlenül nem is láthatta, érzékelte a németek megújult erőfeszítéseit erőik összevonására ahhoz az ellentámadáshoz, amely a Nyugat Páncéloscsoport parancsnokságára mért légicsapás miatt elvetélt. A németek sürgős intézkedéseket tettek. Június 17-én, a nagy vihart megelőző napon Hitler elutazott Franciaországba, először azóta, hogy 1940 októberében Hendaye-ben Francóval találkozott. Metzig repült be az országba Focke-Wulf Condor különgépén, egy olyan légi folyosót használva, amelyből a Luftwaffe összes többi gépét kitiltották, nehogy tévedésből megtámadják a nagy négymotorost. Metzből gépkocsival folytatta útját Margivalba, a Soissons mellé telepített, föld alatti főhadiszállásra, amelyet azért építtetett, hogy onnan irányítsa az inváziós csatát. Mint utóbb kiderült, ez volt az egyetlen itteni látogatása. Hitler bátorítani jött Rommel és Rundstedt tábornagyokat, akikről joggal hitte, hogy a szövetséges támadás ereje megingatta az elszántságukat, valamint felvázolta az ellenintézkedéseket. „Ne nevezzék hídfőnek, hanem az utolsó franciaországi földdarabnak, amelyet még tart az ellenség!” – kezdte Hitler, majd azzal folytatta, hogy hétmillió tonna hajótérre van szükségük. Amikor kétkedőkkel tárgyalt, egyik kedvenc módszere volt a vitathatatlan statisztikák citálása. Kijelentette, hogy „nyárnál nem húzhatják tovább”. Egy támlátlan tábori széken ülve, úgy, hogy a két tábornagy és vezetési törzseik főnökei álltak előtte, a Führer kifejtette, hogyan kell megvívni a hadjárat következő szakaszát. Schwerpunktot (az erőfeszítés súlypontját) kell létrehozni négy SS-páncéloshadosztállyal – kettő, a 9. és 10. úton volt visszafelé Oroszországból –, és új offenzívát kell indítani a szövetséges hadseregek sávhatárán.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave