Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


Át a folyón

Ekkor azonban, inkább a jó szerencsének, mint a megbízható ítélőképességnek köszönhetően, a hadosztály-parancsnokság rátalált a megfelelő ellenszerre a szórványos jellegű ellenállással szemben, amellyel a németek előrenyomulását akadályozták. Úgy döntöttek, kiszabadítják az egyik tartalék zászlóaljat a Cheux előtti torlódásból, átmeneteltetik a falun, majd erőltetett menetben délnek, az Odon felé küldik, azzal a paranccsal, hogy ne törődjön szárnyai biztosításával. A gyengék ellen harcoljanak a gyengék. Június 27-én hajnali 5.45-kor az Argyll és Sutherland felföldiek 2. zászlóaljának parancsnokát a hadosztály vezetési pontjára rendelték parancsért. 6.30-kor, miközben a felföldiek a reggelivel igyekeztek felmelegíteni magukat a szabad ég alatt töltött nyomorúságos éjszaka után, parancsnokuk visszatért, útnak indítani a zászlóaljt. Hadműveleti céljuknak az Odon fölött 4 kilométerrel délre, Tourmauville-nél átívelő hidat jelölték ki. A zászlóalj gépjárművei – a lőszert szállító tehergépkocsik és a páncéltörő ágyúkat vontató könnyű, páncélozott lánctalpas vontatók – a menetoszlop végére soroltak be. Mire ezek „szó szerint átküzdötték magukat” Cheux-n, ahol még mindig bezárkózott harckocsik ültek a főutca romjai között, mint a házatlan csigák, a gyalogság már elhagyta a kijelölt megindulási terepszakaszt. Szerencsére eleinte olyan gyorsan haladtak, hogy a páncéltörő ágyúkra nem volt szükség az előretörés élén. Mire pedig végül harckocsikba botlottak Mondrainville-nél, félúton az Odon felé, a lövegeket már emberi erővel áttolták a Cheux-n, és utolérték az élalegységeket. Gyors tűzváltás közben kilőtték az egyiket a két német páncélos közül – amelyeket, mint minden ellenséges harckocsit, a tapasztalatlan gyalogság Tigrisként azonosított, pedig egészen biztosan egyik sem volt az –, mire a másik elhajtott. Az Argyllok ekkor már csak 3 kilométerre jártak a tourmauville-i hídtól, és most futva indultak meg felé. Közvetlenül a falu előtt kirontottak a gyümölcsösökből és a sövények közül a nyílt búzatáblákra, amelyeken túlról három géppuska vette őket tűz alá, de lendületük és a harcászati kiképzéssel beléjük sulykolt taktikai fogások átlendítették őket a veszélyzónán, mégpedig „csodálatosan kevés veszteséggel”. Pár percen belül átdübörögtek a hídon, és a túlsó parton kicsi, alig 200 méter sugarú körben felállították harcelőőrseiket.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave