Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


fejezet. Anglia önkéntes lovassága

Caent, a Brit Felszabadító Hadsereg első napi hadműveleti célját július 6-ára még mindig nem foglalták el a britek. Már nem sok híja volt, de egyelőre nem sikerült. Kelet felől, ahol a „légideszant-hídfő” az Orne sekély völgyében húzódott Colombelles a tájat uraló gyárkéményeinek árnyékában, már régen, a D-napon átkarolták. A nyugati oldalon pedig, ahol június végén a 15. skót hadosztály tört utat magának az Odon bal partjára, és ahol a kanadaiak július 4-én a carpiquet-i repülőtér nyílt fennsíkjára tolták előre előőrseiket, a magas sövényvidékről a Szövetségesek már ráláttak a városra. A Caent nyakláncszerűen körbevevő falvak, St Manvieu, Norrey-en-Bessin, Villons-les-Buissons, Anisy, Périers-sur-le-Dan, Blainville, Ste Honorine-la-Chardonnerette immár a majdnem teljes bekerítés első vonalát képezték. Ám département du Calvados (Calvados megye) chef-lieuje (közigazgatási központja), BasseNormandie tartomány fővárosa, a hercegség székhelye, ahonnan I. Vilmos hajóra szállt, hogy Angliát is az általa uralt országokhoz csatolja, még mindig német kézen volt.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave