Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


A várakozó páncélosok

„Azt mondták nekünk, és mi el is hittük – írta Roden Orde főhadnagy, a 2. testőr lovasezred (2nd Household Cavalry Regiment) főhadnagya –, hogy nagy események küszöbén állunk.” Ezrede, a VIII. hadtest hadtestközvetlen (páncélos) felderítő egysége feladatköre okán joggal számíthatott arra, hogy a támadás első vonalában fog haladni, de az egész hadosztály is izgatottan várakozott, amelyet majd előrevezet. A brit 11. páncéloshadosztálynak ugyanis ez volt az első nagy csatája, bár már az Epsom-hadműveletben is játszott kisebb szerepet. Várható volt, hogy a Goodwood-hadművelet – ezt a fedőnevet választották Montgomery offenzívájának a folyosóban – bőségesen kínál majd lehetőséget a „lovassági lendület” bemutatására, amire az alakulatot megszervezték és kiképezték. A Testőrgárda (Life Guards) és a Királyi Lovas Gárda (Royal Horse Guards) háború alatti összeolvasztásával létrehozott 2. testőr lovasezred szívesebben emlegette a közelgő eseményt „Goodwood derbiként”, ahogyan a megrögzött sportfogadók megfeleltették a hadviselés újabb eseményét a lóversenyszezon második legdivatosabb eseményének, tisztjei pedig úgy gyürkőztek neki, mintha csak tegnap hagyták volna maguk mögött Ascotot. Amikor Normandia felé, a behajózásra készülve áthajtottak Londonon, az egyik fiatal csapattiszt reménytelen vágyakozással jegyezte fel, hogy az előkelő társaság éppen távozott a Four Hundred Clubból, amikor páncélautóikkal a kora hajnali órákban arra jártak. Az átalakított csatornai átkelő gőzösön, amely a hadszíntérre szállította őket, az egyik mentőcsónak-gyakorlaton egy későn érkező hangosan követelte, hogy vezessék „a tiszti tutajhoz”. Az a fajta fiatalúr volt, akit ismertek és értettek a háború előtt bezupált, legénységi állományú lovas gárdisták, akik még mindig a kemény karton állagára csiszolták pokrócszerű gyakorló egyenruhájukat. „A tiszteknek – írta egy lovassági tizedes (őrmester a hadsereg többi része számára; nem ok nélkül ügyeltek nagy gonddal különc hírnevükre a brit hadsereg legrangidősebb ezredei) –, bár a legrosszabbat szenvedik el éppen, amit eddig elszenvedtek tábori élet dolgában, láthatóan még mindig sikerül elég kellemesen élniük.”[36] A D század valóban kellemesen rendezkedett be Brécy kastélyában, amelyet alig valamivel az érkezésük előtt hagyott el a Comédie Française egyik grande horizontale-ja (színésznőként is neves nagy kurtizánja). A csatornai hajúton ananásszal és friss cseresznyével etették őket, most pedig alig várták, hogy a château „hivalkodó kis kapubejáratának” árnyékában meghúzódó tanyáról meghozzák a friss tojást és vajat, és azon sajnálkoztak, hogy könnyebb Calvadost szerezni, ami a tűzgyújtáshoz ugyan remekül megfelel, mint rendes bort.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave