Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


A von Luck harccsoport

A bombázás nagyon nagy számú németet ölt vagy sebesített meg, illetve demoralizált a páncélos folyosóban, felszerelésük legnagyobb részét pedig megsemmisítette, vagy legalábbis üzemképtelenné tette. A Luftwaffe 16. tábori hadosztálya gyalogságának legnagyobb részét kiiktatta a csatából, és a 125. páncélgránátos-ezred I. zászlóaljából is csak csapattöredékek maradtak, a bombázás azonban nem pusztított el mindent és mindenkit. Az egyik katona, akit egyáltalán nem érintett, Hans von Luck ezredes volt, a 21. páncéloshadosztály egyik harccsoportjának parancsnoka. Nem érintette, mert von Luck még úton volt visszafelé háromnapos párizsi szabadságáról, amikor a bombazápor lezúdult, és nagyjából akkor érte el a Caen–Vimont vasútvonal menti Frénouville-be telepített vezetési pontját, amikor a brit harckocsik elhaladtak Cuverville és Démouville mellett. Helyettese tömören jelentette a legutóbbi órák eseményeit, és azt is, hogy úgy tűnik, semmi nem maradt a harccsoportból, amivel felvehetnék a harcot. Von Luck, a lengyelországi, a franciaországi, az oroszországi és a sivatagi hadjárat veteránja, aki korántsem véletlenül érte el harminchárom éves korára az ezredesi rendfokozatot, tudomásul vette a jelentést, és elindult kideríteni, mit tud előteremteni.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave