Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


fejezet. A második frontig vezető út

A Szövetségesek rejtett viszályának ez a fokozatos napvilágra kerülése sokként hatott arra a gyermekre – illetve az 1950-es években már diákra –, aki nem egyszerűen az angol–amerikai politikai együttműködés légkörében, hanem annak bűvkörében nevelkedett, és ez a sokk elegendő erővel bírt ahhoz, hogy falakat emeljen hinni nem akarásából. Amint sikerült megértetni velem, milyen csalóka és értéktelen volt Nagy-Britannia tündöklő elszigeteltsége, a megtért hitetlen lázas buzgalmával állítottam megcáfolt meggyőződésem helyébe egy másikat, amely a legcsekélyebb mértékben sem tett különbséget az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság érdekei között, sőt valójában a két társadalom önazonossága között sem. Akkor nekem Nagy-Britannia és az Egyesült Államok egyetlen egységnek, a britek meg az amerikaiak majdnem egy népnek tűntek, ezért aztán egyszerűen képtelen voltam elfogadni, hogy előfordulhatott, vezetőik valamiben nem értettek egyet, hogy képesek voltak eltérő hadi célok megvalósítására törekedni, és eközben képesek lehetettek sérelmeket okozni és elszenvedni, gyanakodni egymásra, manőverezni, mellébeszélni, színlelni, harmadik felekkel egyezkedni, időt húzni. És helyesen tettem, hogy kételkedtem. Ugyanis a háborús szövetségek történetében épp e két hatalom egysége és jóhiszeműsége a szembeötlő, és véleménykülönbségeik, valamint céljaik divergenciája lényegtelennek, másodlagos jelentőségűnek tűnik. Ugyanakkor érdemes volt megtanulni túltekinteni a nézetazonosság látszatán. Valójában az a Nagy-Britannia, amelyben felnőttem, már hanyatló hatalom volt, az Egyesült Államok pedig készen állt arra, hogy a helyébe lépjen: majd szétvetette az önbizalom és a gazdagság, amely hamarosan oda is emelte. Az Egyesült Államok ugyanakkor olyan ország volt, amely viszolygott hadereje fejlesztésétől, és ódzkodott részt venni az európai politikában, amelynek fegyveres hatalmát döntő súllyal a haditengerészet testesítette meg, és amelynek külkapcsolatai – már ha egyáltalán ilyenekbe bonyolódott – főként a Csendes-óceán térségében léteztek. Éppen ezért még utólag is figyelemre méltó, hogy az USA, amikor a háborút mégiscsak ráerőszakolták, fő erőfeszítése színhelyéül Európát választotta. És az is ellenállhatatlanul érdekes még ma is, milyen úton-módon jutott el az ország e döntésig, és hogyan vette rá fő szövetségesét is az általa választott stratégia – a köztudatba nemsokára D-napként bevonuló invázió – vállalására. Könnyebb megértenünk, hogyan választotta ezeket az utakat, ha azoknak a hivatásos katonáknak a lábnyomait követjük, akik politikai vezetőik győzelmi szándékát lefordították a valóság nyelvére.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave