Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


Ellentámadás

Roberts vezérőrnagy, aki az élen támadó ezredek mögött mozgó parancsnoki Cromwell harckocsijából vezette a 11. páncéloshadosztályt, ekkor már némi elégtételt érezhetett a csata menete láttán. A Gárda Páncéloshadosztály javában nyomult előre, biztosítani a „páncélos folyosó” keleti peremét. Az ő hadosztályának nyugati szárnya immár kiszabadult Caen külvárosaiból, így kívül került azoknak a német védőknek a hatókörén, akik még mindig kitartottak a gyárak romjai között és az ipari jellegű falvakban. A harcmező hátsó részén a 7. páncéloshadosztály éppen átkelt az Orne hídjain, és hamarosan megindul, mint az áradat, 250 friss Shermannel és Cromwell-lel. Roberts saját páncélosalakulatai közül a 23-as huszárok és a Northamptonshire-i Önkéntes Lovasság még nem szenvedett jelentősebb veszteséget, és bár a 3-as királyi harckocsizók meg a fife-iak és forfariak már elveszítettek egyenként egy-egy századnyi harcjárművet, még mindig maradt mindkettőnek negyven-negyven működő Shermanje. A két egység már felsorakozott egymás mellé a Caen–Vimont vasútvonalon túl; mindössze négy kis falu, Bras, Hubert-Folie, Soliers és Four állt köztük és az utolsó dombsor gerincén fekvő hadműveleti céljuk, Bourguébus között.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave