Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


Következmények

Rex Whistler halálának híre kis hullámokban járta be ezreden belüli, majd kívüli barátainak körét, egybeesve és elkeveredve más, jóval kevésbé ismert és kevésbé társasági emberek halálhírével. A hősi halottak száma – a kilőtt páncélosokból álló roncsmező ismeretében, amely a csata vihara után a bourguébus-i magaslatok lejtőin maradt – meglepő módon viszonylag csekély volt. A Fife-i és Forfari Lovasság harminchat embert vesztett, a 3-as királyi harckocsizók tizennyolcat, a 23-as huszárok huszonkettőt, a Northamptonshire-i Önkéntes Lovasság ötöt. A gyalogság még kevesebbet. A 3. gyalogzászlóalj együttesen tizenhat főt, a Lövészdandár 8. zászlóalja, amelynek féllánctalpasai egész nap követték a harckocsikat, pedig csak négyet. A harckocsi-veszteség volt az, aminek a hatása olyannyira drámaian és hadászati szempontból olyannyira bomlasztóan hatott. A hadosztály összesen 126 harckocsit vesztett, állományának több mint felét. Ezen belül mindkét élen támadó egység, a 3-as harckocsizók és a fife-iak, többet veszítettek negyvennél. Az éjszaka folyamán új harckocsikat juttattak előre, és bizonyos mértékig pótolták ezeket a veszteségeket, olyan mértékben, hogy másnap reggel az egységek rendszeresített állományuknak nagyjából kétharmadával álltak készen a harcra.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave