Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


fejezet. A német hadsereg becsülete

A hír, hogy a Goodwood-offenzíva hamarosan kifullad, zene lehetett Hitler füleinek. Ezek a fülek azonban július 20-án más zajoktól csengtek. Ezen a napon Hitler 12.30-kor lépett be tanácstermébe a kelet-poroszországi Rastenburgban – a Farkassáncban –, ahol a Führerhauptquartier ez idő szerint működött. Az aznapi első eligazítás időpontját fél órával előbbre hozták, mert délután Hitler Mussolinit fogadta. A helyszínt szintén megváltoztatták. Hitler rendszerint egy föld alatti betonbunkerben találkozott parancsnokaival, de mivel tartani lehetett attól, hogy a britek bevetik új, hatalmas erejű bombájukat a létesítmény ellen, Rastenburgba hozatta a Todt Szervezet embereit, hogy megvastagítsák az építmény födémjét, és amíg a munkálatok folytak, egy közeli barakkba helyezték át a tanácskozásokat. Amikor kevéssel 12.30 előtt Hitler belépett ide, huszonegy ember várta. Többségüket mindennap látta: Jodlt, személyes parancsnoki törzsének, a Wehrmacht Főparancsnokságának (OKW) hadműveleti főnökét, Warlimontot, Jodl helyettesét, Jodl segédtisztjét és a maga hat adjutánsát, akiket a hadseregtől, a flottától, a légierőtől és az SS-től vezényeltek mellé, a hadseregnek, a flottának, az SS-nek és a külügyminisztériumnak a Führerhauptquartieron szolgálatot teljesítő képviselőjét és a szolgálatos gyorsírókat. A többiek alkalmi látogatók voltak: Heusinger, a Hadsereg Főparancsnokságának (OKH) hadműveleti főnöke, Korten, a Luftwaffe vezérkari főnöke, Bodenschatz, Göring személyi vezérkari tisztje és a Heusinger törzsének élén álló Brandt ezredes.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave