Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


A Führer akarata

A Cobra-hadművelet megindítása döntéskényszerbe hozta a német főparancsnokságot, ez pedig mindenféle kompromisszumot egy csapásra lehetetlenné tett. Hat héttel korábban keleten a Wehrmacht katasztrofális vereséget szenvedett az oroszoktól, akik úgy időzítették nyári offenzívájuk kezdetét, hogy az egybeessen a Barbarossa-hadművelet harmadik évfordulójával. A Vörös Hadsereg 118 lövészhadosztályt és 43 harckocsidandárt vetett be a Közép Hadseregcsoport ellen, amelyet Belorussziában, Dnyeper menti állásaiban ért a támadás. Néhány nap múlva a fronton lyukak sokasága tátongott, megerősített pontjait bekerítették, mozgó elemeit pedig vad hajszában űzték nyugat felé, a régi, 1920-as megerősített lengyel határ átmeneti biztonsága felé. Amikor tíz nappal később az üldözésben kimerült szovjet frontok1 megállásra kényszerültek, és megérkezett Model tábornagy, „a Führer tűzoltója”, akit azért küldtek, hogy feltartóztassa a fejvesztett menekülést, és leltárt készítsen, kiderült, hogy a német vonalakat 450 kilométer szélességben áttörték, huszonnyolc pótolhatatlan hadosztály pedig eltűnt. A katasztrófa nagyobb volt, mint a sztálingrádi, a kurszki vagy a krími, és idővel csak súlyosbodott. Németország ugyanis kezdett kifogyni az élőerőből. A Stauffenberg-összeesküvés előtt az Ersatzheer havonta hatvanezer új katonával látta el a hadsereget – a Közép Hadseregcsoport szétverése során tíz nap alatt háromszázötvenezren kerültek veszteséglistára –, és bár Himmler, aki a puccskísérlet után átvette Fromm helyét, megnégyszerezte ezt a számot, friss fronthadosztályokba szervezésük októberig tartott volna. Németország nem engedhette meg magának, hogy addig olyan stratégiát alkalmazzon, amely a terület birtoklását a harcoló alakulatok megőrzése fölé helyezi. A normandiai balszárny széthullása ennélfogva világos figyelmeztetés volt Hitler számára: itt az ideje, hogy nyugaton másképpen védekezzenek.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave