Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


A Lüttich-hadművelet

Azt, hogy a német hadsereg hadműveleteinek van lendületük, egyetlen vele szemben álló hadsereg egyetlen katonája sem tagadta volna – sem keleten, sem nyugaton. E lendület alapja részben a hadfelszerelés volt, amelynek bizonyos elemei még az 1944-es normák szerint is remekül voltak megtervezve és megépítve. A Párduc jobb volt, mint az orosz és az amerikai hadsereg hasonló kategóriájú közepes harckocsija, a Tigrisnek nem akadt párja, sőt még a korosodó Pz. IV is bízvást megállta a helyét a harcvonalban. Bizonyos fegyverek klasszisokkal múlták felül az ellenség által használt megfelelőiket, főként a gyilkos erejű és rendkívül sokoldalú 88 milliméteres löveg, amelyet alkalmazhattak harckocsiágyúként, de páncéltörő és légvédelmi eszközként is. Ilyen volt még a Nebelwerfer, e többcsövű rakétavető, valamint az MP 40-es géppisztoly. Szintén sokat számított a fegyverek mennyisége. Bár a páncéloshadosztályokban folyamatosan csökkent a harckocsik száma, 1943–1944 folyamán más fegyverek mennyisége nőtt a gyaloghadosztályoknál, ami sorozatlövőfegyver- és aknavető-tűzerő tekintetében jelentős fölényt biztosított ezek amerikai megfelelőivel szemben. Ezt a fölényt valamelyest kiegyenlítette a német alakulatok egészében véve korlátozottabb mozgékonysága, hadműveleti-harcászati manőverező képességük ugyanis még mindig a lovaktól és a csizmák anyagától (a bőr minőségétől) függött, a nehézkes mozgás azonban nem sokat számított abban a fajta statikus, védekező hadviselésben, amilyenben a német hadosztályok többségét most, a hadászati apály során bevetették. Úgy látszott, ez az apály minimálisra csökkenti a légi fedezet nélküli manőverezésből fakadó hátrányokat is, amelyek a Luftwaffe vadászerejének katasztrofális hanyatlása következtében sújtották a németeket, akik Franciaországban mindössze háromszáz vadászgépet tudtak szembeállítani a Szövetségesek ezerkétszáz gépével.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave