Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


Hadvezéri határozatlanság

Hogy ezt nem tették meg már korábban, az a Szövetségesek közti nézeteltérések egyik érdekes fejezetének volt a következménye. Kluge, miközben hazafelé repült a nyugati frontról, és arra számított, hogy a Gestapo fogadja majd, papírra vetett egy végső, mentegetőző levelet, mielőtt mérget vett volna be. „Vezérem, azt hiszem, kijelenthetem, megtettem minden tőlem telhetőt, hogy helytálljak ebben a helyzetben. Rommel is, én is … előre láttuk ezt a mostani fejleményt. Nem találtunk meghallgatásra.” A szövetséges parancsnokok, Montgomery, Bradley és Eisenhower egyike sem látta előre. Stratégiai terveik keretéül az 1943-as COSSAC-terv szolgált, amely azzal számolt, hogy a normandiai csata egymást követő lineáris offenzívák formáját ölti majd, a természetes akadályok egyik vonalától a másikig, míg a Szajna és a Loire között el nem foglalják „a behatolási övezet egészét”. A COSSAC-terv egyenletes előrenyomulást feltételezett húsz napon belül a D-napra előírt vonaltól egy Caent és Avranches-t magában foglaló vonalig; a támadóknak ezután újabb hetven nap alatt kellett eljutniuk a két nagy folyóhoz. A gyakorlatban az ütemtervet nem dolgozták ki ilyen részletességgel. Mivel Hitler ragaszkodott hozzá, hogy a B Hadseregcsoport megküzdjön minden sövényért, a tényleges „szakaszhatárvonalak” hetekkel elmaradtak az előirányzottaktól: a COSSAC D+20. napi céljait csak a D+55. napon érték el. Mivel Hitler a front védelme érdekében mindent elvont a mögöttes területekről, az amerikaiak áttörése után a vártnál sokkal gyorsabban haladtak, olyannyira, hogy a tervezett és a tényleges D+65. napi terepszakaszok helyenként egybeestek – konkrétan a Loire mentén. Az ortodox katonai gondolkodás szerint – márpedig a COSSAC-tervek tematikailag igencsak ortodoxak voltak – feltételezték, hogy ebben a szakaszban a veszélyeztetett területen lévő németek belátóan megadják majd magukat. Megmagyarázhatatlan módon a németek azonban nem vonultak vissza – amit legfeljebb az magyarázhatott, hogy Hitler nem ismerte fel a nyugatiak és a szovjetek sebezhetősége közti különbséget az „operatív” rátermettség harci módszereivel szemben; katonái nemcsak hogy megvetették a lábukat, de még vissza is verekedték magukat a három héttel korábban tartott terepszakaszokra.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave