Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


Stilwell

Japán Pearl Harbor elleni támadásának hírére a kaliforniai Montereyből lóhalálában Washingtonba utazott az Egyesült Államok hadseregének egyik legvalószerűtlenebb tisztje. Joseph Warren Stilwell – Warren a családjának, és már ekkor is Ecet Joe alárendeltjeinek és elöljáróinak, akik már megismerhették gúnyos stílusát – 1941. december 7-én a III. hadtest parancsnokaként szolgált. Nem sokkal korábban olyan nagy létszámú seregtest, mint egy hadtest – 50 000 katona a megfelelő tüzérséggel, szállító- és híradó-eszközparkkal – csak papíron létezett az Egyesült Államokban, és még 1941 késő őszén, két esztendővel a fegyverkezés újrakezdése után is kínosan különbözött egymástól a III. hadtest valós és szabályzatban előírt állománya. Stilwell azonban a régi, kicsi és hihetetlenül szétszórtan állomásozó egységekből álló hadseregben nevelkedett: nagy karimájú kalapja rohamszíját szorosra húzva menetelt szakadásig a filippínó lázadók fárasztó üldözése közben, nyelte a nyári port Kína síkságain, és álcázta a cifra nyomorúságot Fort Leavenworth és Fort Benning tiszti lakónegyede házainak fehér deszkaburkolatával. Egy hadtest, akármilyen törékeny is a szervezete és hiányos az állománya, olyan vezetni való seregtest, amelynek parancsnokságáról Stilwell mint századfordulós West Point-i növendék aligha álmodozhatott, első világháborús veteránként pedig a nagy világgazdasági válság évei alatt a reményről is lemondott, hogy lát még ilyet életében. Mégis végignézhette a III. hadtest létrejöttét, és ezzel együtt érezhette, hogy ismét lüktet az élet az Egyesült Államok már-már végét járó hadseregében. Amikor rá bízták e hadtest parancsnokságát, máris fején érezhette a hivatásos tiszti pályát megkoronázó babérkoszorút.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave