Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


Sikorski tábornok turistái

A lengyelek azonban már régóta úton voltak. Az ő történetük volt a második világháború egyik legtragikusabb és legromantikusabb története. A lengyel hadsereget 1939 szeptemberében megsemmisítették, darabjaira hullott. Nagyobb részét foglyul ejtették a németek a Bzura folyó melletti óriási bekerítésben. Többi alakulata jórészt az oroszok kezébe került, miután ezek a hadjárat végén, cinikus módon beavatkoztak. Töredékek mindazonáltal megmenekültek. Ezek tagjait Litvániában, Lettországban, Romániában és Magyarországon internálták, és velük tartottak a vezetők is, akik létrehozták a lengyel emigráns kormányt. Utóbb, 1942-ben ez a kormány elérte, hogy az oroszországi lengyel foglyoknak az a része, amelyik túlélte az éhezést és a kegyetlen bánásmódot, Perzsiába mehessen, ahonnan már mint II. lengyel hadtestet szállították őket a Nyugati-sivatagba és Olaszországba. Harcoltak El-Alameinnél, és ők nyerték meg a stratégiai fontosságú Monte Cassinó-i erődért vívott negyedik és utolsó csatát.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave