Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


Fegyverszünet

A harc kitörése meglepte Dietrich von Choltitz altábornagyot, Nagy Párizs parancsnokát. Mindössze két hete nevezték ki erre a posztra, és azért rá esett Hitler választása, mert híres volt megingathatatlan engedelmességéről és a védelmi hadműveletekben való jártasságáról; ezt megelőzően a Cotentin-félszigeten egy hadtest parancsnoka volt. Egyes beszámolók szerint a rastenburgi kihallgatáson, amikor átvette parancsait, Hitler utasította, hogy Párizst porig rombolva hagyja hátra: „Semmi nem maradhat meg, egyetlen templom, egyetlen műemlék sem.” Ha elhangzottak is, papírra soha nem kerültek ezek a szavak, és Choltitz alighanem konkrét instrukciók nélkül érkezett Párizsba. Bizonyosan parancsot kapott azonban arra, hogy elszántan védelmezze a várost, és augusztus 11-én, négy nappal hivatalba lépése után felruházták egy erődparancsnok előjogaival. Évszázadokon át mindenki pontosan értette egész Európában, hogy milyen jelentőséggel bír ez a státusz ostrom idején: abszolút hatalmat jelent minden civil és katona felett, aki az ostrom vonalain belül tartózkodik, továbbá törvényes jogot magán- és köztulajdon kisajátítására vagy lerombolására e vonalak védelme céljából.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave