Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


De Gaulle

Choltitz később számos további indokát nevezte meg döntésének. A legmeggyőzőbb az volt, hogy már nem reménykedett sem erősítésben (Hitler nagyvonalúan megígért neki két felállítás alatt lévő páncéloshadosztályt Dániából), sem a felkelés leverésében, sem pedig abban, hogy ebben a kései szakaszban végrehajthat bármilyen szisztematikus rombolást, és csak az foglalkoztatta, hogy tisztességgel, reguláris csapatoknak adhassa meg magát. Magában megfogalmazott még egy követelményt, amelyet azonban óvakodott megemlíteni: úgy képzelte, hogy a tisztességes megadáshoz látványosan heves ellenállást kell produkálnia, és csak ezt követően kezdheti lengetni a fehér zászlót. Rövid találkozója Nordlinggal ekképpen sokak számításait húzta keresztül: Parodiét, hogy tárgyalások útján visszaszerezheti Párizst de Gaulle számára, Rolét, hogy legitimálhatja a kommunisták hatalmi igényeit Párizs fegyveres visszavívásával, továbbá Eisenhowerét, aki szíve szerint mindenestül kihagyott volna egy csatát Párizsért. Leginkább mégis a gaulle-istákat keserítette volna el, ha a francia fővárost a Szövetségesek foglalják el, mert vezetőjük régóta vágyott rá, hogy maga vegye be a Szajna-parti metropoliszt. Elképzelése arról, hogy mi a „helyes”, a „Franciaországhoz méltó” megoldás, megkövetelte ezt – de ugyanígy helyzetének felemás volta is.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave