Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


Felszabadulás

Az Alençonnál és Argentannál, a falaise-i zsák déli szárnyán vívott kéthetes küzdelemben a hadosztály a háború alkalmas és rugalmas instrumentumának bizonyult. A dél felől a rés bezárására indulók között haladva meg is tette az út egy jó részét, és noha Bradley meggondolta magát, lehetett volna az a seregtest, amely Chambois-nál találkozik a lengyelekkel és a kanadaiakkal. Miután a kereszteződés előtt keletnek fordultak, Leclerc augusztus 22-én este felvillanyozó hírrel tért vissza parancsnokságára – oda, ahol a hadosztály Argentantól délre a nyílt terepen, védelemre készen táborozott. Már felkészült egy újabb nyugodt éjszakára, a hetedikre, amióta egy másik alakulattal váltották fel az alençoni ütközetben. Az új küldetés híre mindenkit felvillanyozott. A törzs sátrainak ponyváján mindenütt fény derengett át, utasításokat gépeltek, parancsokat továbbítottak telefonon. A hadosztálynak három oszlopban kellett felvonulnia, Dio (az egyik csádi alapító), Langlade és Billotte vezetésével. Egy-egy ilyen oszlopot a Csádi Menetezred egy féllánctalpasokra ültetett gyalogzászlóaljából, egy szpáhi felderítőszázadból, egy tengerészgyalogos páncéltörő tüzérszázadból, egy tábori tüzérezredből és a harckocsizóezredek egyikéből alakítottak ki: a vértesek mentek Dióval, a vadászok Langlade-dal, a harckocsizók Billotte-tal. A páncélosok személyzete egész éjszaka lőszert és marmonkannákban üzemanyagot cipelt, a motorokat ellenőrizte, még gyorsan átnézették a szerelőkkel a néhány gyanús üzemképességű Shermant. Másnap reggel, alighogy megvirradt, háromezer kék füstöt okádó, dübörgő jármű állt a megindulási terepszakaszon – rajtuk 12 000 katonával.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave