Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


Epilógus

Amíg a Leclerc-hadosztály a párizsiakkal együtt ünnepelte épségben maradt városuk diadalmas visszaszerzését, a szövetséges hadseregek többi része a B Hadseregcsoport maradványait űzte a Szajnán túlra. Elég kisszámúak voltak ezek a maradványok. Az 50 gyalog- és 12 páncéloshadosztályból, amely a normandiai hadjárat alatt a Nyugati Főparancsnokság alárendeltségében szolgált, csak 24 gyalog- és 11 páncéloshadosztály őrzött meg bármiféle szervezettségre emlékeztető rendet. A páncéloshadosztályoknak egyenként jó, ha tíz harckocsijuk maradt. A gyaloghadosztályok létszáma az állománytáblában előírt létszámnak körülbelül negyedére apadt. A legépebb állapotban a korábban a Loire-tól délre állomásozó G Hadseregcsoporthoz tartozó seregtestek maradtak. A „második D-napon”, augusztus 15-én partra tett szövetséges hadműveleti csoportosítás a Riviérán, védőállásaikban lepte meg őket, de zömüknek sikerült elmenekülnie felfelé a Rhône völgyében, és megőrizni egylépésnyi előnyét az üldöző 6. hadseregcsoport amerikai és francia hadosztályaival szemben. Ezek a német csapatok azonban túl kevesen voltak ahhoz, hogy számottevő erősítéshez juttassák azokat a bajtársaikat, akik a normandiai csatát megvívták – valójában annyira kevesen voltak, hogy erejükből nem is telt többre, mint a bemenekülésre a Siegfried-vonal védelmébe. Hitler korábban azt remélte, hogy egy másik vonal, amelyet bejelölt helyzettérképére, a Somme-é és a Marne-é, menedéket nyújt majd Normandia túlélőinek, és a folyók mentén megvethetik a lábukat, amíg a hadvezetőség a Birodalom minden sarkát tűvé téve élőerő- és felszereléstartalékokat szed össze. Időközben azonban megtiltotta bármilyen erődítés építését ezen a védvonalon, nehogy a munka híre csökkentse a Normandiát védő katonák harci kedvét. Most, hogy szüksége volt a vonalra, Model figyelmeztette Hitlert: annak védelme harminc friss gyaloghadosztályt igényelne, márpedig ezek nem álltak rendelkezésre. Ennek következtében a Szövetségesek szeptember 3-án éjjel egyszerűen áthajtottak a vonalon. Az üldözést vezető páncélgépkocsik személyzete észre sem vette, hogy említésre méltó akadályon halad át. Egy nappal később, szeptember 4-én, két nap alatt lóhalálában megtett, közel 180 kilométeres előretörés után ezek az élegységek bevonultak Brüsszelbe. A hadviselés történetében páratlan fegyvertényt hajtottak végre, és fogadtatásuknak sem igen akadt párja. Brüsszel három nap és három éjszaka ünnepelt féktelenül, és a fogadtatás visszhangjai még két héttel később is morajlottak.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave