Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


Wedemeyer

Wedemeyer nem volt ismeretlen Stilwell előtt, hiszen a két háború között szolgált Stilwell régi ezredében, a 15-ben Tiencsinben, és pályájuk is sok hasonlóságot mutatott. De míg Stilwell cserzett bőrű, faragatlan és összeférhetetlen ember volt, addig Wedemeyer jóvágású, elegáns és behízelgő modorúnak mutatkozott („jó véleménnyel van magáról az a fiatalember”, jegyezte meg Stilwell szembeszökő különbözőségeikről), és a nézeteltérésekből leginkább úgy szeretett győztesen kikerülni, hogy előre meghatározta a vita feltételeit, nem pedig úgy, hogy találó érvelésére hagyatkozott volna magában a szópárbajban. Marshall támogatását éppen az intellektuális beállítottság miatt, valamint az elméje csiszolásának körülményei miatt nyerte el. Wedemeyer ugyanis roppant ritka madár volt egy angolszász hadseregben: elvégezte a német vezérkari akadémiát az 1936–1938-as évfolyammal. A Kriegsakademie megtanította arra, hogy a háborút élet-halál küzdelemnek tekintse. Beleplántálta továbbá, hogy elvi alapokon utálja a perifériákon végrehajtott hadműveleteket, amelyeket gyanúja szerint a britek előnyben részesítettek a többi lehetőséggel szemben. Haushofer előadásainak közvetítésével megismerte a brit geográfus, Mackinder tanítását, aki szentül hitte, hogy egy ország hatalmi helyzete a világban a térképen elfoglalt helyéből ered. A múltban a tengermelléki1 államok, mint Nagy-Britannia és Hollandia, a népességük létszámát messze meghaladó mértékű hatalomra tettek szert, mert a „világsziget” – Európa–Ázsia–Afrika – körül bonyolított tengeri közlekedéssel gyorsabban mozgatták az embereket, a lőfegyvereket és az elnyert anyagi javakat, mint a szárazföldi közlekedés a „világszigeten” belül. A huszadik század technológiája – a vasutak, a közúti gépjárművek és a repülőgép – azonban kezdte megfordítani ezt a helyzetet, és azzal fenyegetett, hogy „egy kontinentális katonai birodalom képes lesz megkerülni az óceánokat”, ami „Amerikát népiesen szólva […] gödörbe taszítaná”. Mivel az Egyesült Államok legalább két szempontból megfelelt a stratégiai nagyság haushoferi feltételeinek – „autark” (gazdaságilag önellátó) volt, illetve uralma alatt tartott egy „pánrégiót” (Észak- és Dél-Amerikát) –, stratégiai helyzete nem volt menthetetlen. Ám ahhoz, hogy előnyeit egy világháborúban kiaknázhassa, a lehető legkorábbi pillanatban hídfőállást kell foglalnia a „világszigeten”, mégpedig a lehető legközelebb annak hátországához, avagy központi területéhez.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave