Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


Molotov

Eisenhower reménykedése, mint oly sok érzelem egy kezdődő barátságban, eltúlozta a másik fél önzetlenségét. 1942-ben Nagy-Britanniában bőven áradt az (elméleti) nagylelkűség az Egyesült Államok felé, de sohasem hiányzott belőle egy kis számítás. Churchill színpadias modorossága teljében nevetgélhetett tanácsadóival mézes-mázos transzatlanti udvarlásán, mielőtt az Egyesült Államok végre „bekerült a hárembe”, közvetlenül utána pedig azonnal férji keménykezűségre váltott. Azzal persze sohasem hitegette magát, hogy az Egyesült Államok fogolysorban tartható menyasszony, és egyelőre, amíg olyan kevés amerikai katona és repülőgép érkezett meg az óceánnak arra az oldalára, ahol ő élt, még csak óvatosan vezette félre és ámította. Emellett számos megalapozott kétsége maradt a Pöröly és a Razzia megvalósíthatóságával kapcsolatban, és szíve szerint előnyben részesítette azt a hadműveletet, Észak-Afrika francia részének Tornász fedőnevű invázióját, amelyet 1941 decemberében ő vázolt fel Washingtonban. „Azonban – írta a brit miniszterelnök – minden befolyásomat be kellett vetnem, […] hogy biztosítsam a megegyezés szerinti és harmonikus együttműködést dédelgetett szövetségesünkkel, amely nélkül a világra nem vár más, csakis a pusztulás. Éppen ezért ezen alternatívák egyikét sem vetettem fel [április] 14-i tárgyalásunkon.” Brooke pedig, aki máris egyetértett Churchill választott taktikájával, sőt roppant odaadón támogatta, mert némi cinizmust vélt felfedezni Marshall tárgyalási pozíciójában, és ez értelmezése szerint őket is feljogosította, hogy hasonlóval válaszoljanak: „[Marshall] úgy találja, hogy King, az amerikai haditengerészet vezérkari főnöke egyre inkább tehertétel, […] mert folyton azt követeli, a szárazföldi erők foglaljanak el […] szárazföldi támaszpontokat a Csendes-óceánon. […] MacArthur Ausztráliában szintén fenyegetést jelent. E hadmozdulatok ellensúlyozására indította be Marshall az európai offenzíva tervét […] Okos húzás, beleillik a jelenlegi politikai nézetrendszerbe, és alkalmas arra, hogy segítsük Oroszországot.”

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave