Szanyi Miklós, Szunomár Ágnes, Török Ádám (szerk.)

Trendek és töréspontok III.

A felzárkózás alternatívái


Összegzés

Összegzésként megállapítható, hogy a vizsgált korszak legnagyobb részében Mexikó a vámvédelmen alapuló protekcionista politika segítségével igyekezett fejleszteni gazdaságát. Az 1853 előtti időszakban ez az Egyesült Államok expanziós, annexiós politikájára adott válaszként is értelmezhető volt. A protekcionista politika alternatíváját a liberális, szabadkereskedelmi politika jelentette, amely az Ayutla-mozgalom kibontakozásától Porfirio Díaz hatalomra jutásáig (1876) tisztán, Díaz diktatúrája idején pedig „álcázott” formában érvényesült (Salvucci, 1991, 726). Ezt az időszakot az jellemezte, hogy Mexikó kereskedelmi szempontból az Egyesült Államokkal való megegyezésre törekedett. Felmerül a kérdés, hogy volt-e a protekcionista politikának valódi alternatívája. Ennek megítélésekor azt is figyelembe kell venni, hogy e politikának nem csupán kereskedelempolitikai céljai voltak, hanem a gazdasági és politikai stabilitás megteremtését is célozta, még ha a nemzeti jövedelem növekedését nem is segítette elő. Ahogyan Richard S. Salvucci megállapította: „Amennyiben a hosszú távú növekedés feltétele a korlátozás nélküli, politikailag autonóm kereskedelem volt, Mexikó – a körülmények szorításában – nem volt képes megfelelni ennek. A területi veszteségek az Egyesült Államok imperializmusának terhét jelentették Mexikó számára, amelynek védekező kereskedelmi politikája szükségszerűen csökkentette ennek hatékonyságát, és a növekedést is lassította” (Salvucci, 1991, 727).

Trendek és töréspontok III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 811 9


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Magyar Tudományos Akadémia vezetése 2017-ben határozta el, hogy újjáalakítja a Világgazdasági Tudományos Tanácsot (a továbbiakban VTT), a még mindig létező, bár átnevezett és kutatóközponti keretek közé átemelt Világgazdasági Intézet bázisán. Ezt a döntést az a felismerés alapozta meg, hogy a gazdaságpolitikának a megváltozott politikai és gazdasági környezetben is szüksége van hosszabb távú elemzésekre, illetve szilárd szakmai alapon álló szakpolitikai tanácsokra. A VTT a szakpolitikai kérdésekhez is a tudományos megalapozottság igényével kíván hozzászólni, tehát tudományosan feldolgozható, elemezhető témákat tűz a napirendjére, évente négy alkalommal. A VTT felkért szakértő közönsége a tudósokon kívül felöleli a gazdaságpolitika és az üzleti szféra képviselőit is. Ez a vegyes összetétel pedig biztosítja, hogy az előadások és viták gyakorlati szempontokat is felvethessenek.

Jelen kötetünk a Tanács harmadik – 2021-es – évadában megvitatott világgazdasági elemzéseket tartalmazza, olyan témákkal, mint a kelet-közép-európai fejlődési út történeti dimenziói, a mexikói gazdaság jövőbeli kilátásai, Európa lehetőségei az emissziócsökkentés területén, valamint a kockázati tőke gazdaságfejlesztő hatása Kelet-Közép-Európában. Az előadások hátteréül szolgáló vitaanyagok mellett a felkért hozzászólók rövidebb terjedelmű észrevételei is közlésre kerülnek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-szunomar-torok-trendek-es-torespontok-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave