Szanyi Miklós, Szunomár Ágnes, Török Ádám (szerk.)

Trendek és töréspontok III.

A felzárkózás alternatívái


Az európai versenyképesség kihívásai a megújuló energiatermelés és az ipari dekarbonizáció példáján keresztül

Az EU 27 adatai alapján 2020-ban először történt meg, hogy a megújuló áramtermelés meghaladta a fosszilisek arányát a teljes energiamixen belül. A megújulók döntően a szénerőművek visszaszorulását hozták, Európában és az Egyesült Államokban egyaránt. A G20 országok közül egyedül Kínában nőtt a szénerőművi termelés 2 százalékkal, aminek fő oka, hogy a megújulók terjedése nem képes lépést tartani a folyamatosan növekvő kínai áramkereslettel. Így mostanra Kína felelős a világ szénalapú áramtermelésének 53 százalékáért. (Ez az arány 2015-ben még csak 44 százalék volt.) Az európai – és döntően a nem konvencionális gázkitermelésre alapozva a szénről gázra való átállás miatti észak-amerikai – előrehaladás örvendetes, de kevés ahhoz, hogy megfordítsa a globális trendet, a fosszilis energiahordozók növekvő használatát a globális kereslet növekedése miatt. 2020-ban a világ áramtermelésének emissziója 2 százalékkal magasabb volt, mint 2015-ben.1

Trendek és töréspontok III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 811 9


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Magyar Tudományos Akadémia vezetése 2017-ben határozta el, hogy újjáalakítja a Világgazdasági Tudományos Tanácsot (a továbbiakban VTT), a még mindig létező, bár átnevezett és kutatóközponti keretek közé átemelt Világgazdasági Intézet bázisán. Ezt a döntést az a felismerés alapozta meg, hogy a gazdaságpolitikának a megváltozott politikai és gazdasági környezetben is szüksége van hosszabb távú elemzésekre, illetve szilárd szakmai alapon álló szakpolitikai tanácsokra. A VTT a szakpolitikai kérdésekhez is a tudományos megalapozottság igényével kíván hozzászólni, tehát tudományosan feldolgozható, elemezhető témákat tűz a napirendjére, évente négy alkalommal. A VTT felkért szakértő közönsége a tudósokon kívül felöleli a gazdaságpolitika és az üzleti szféra képviselőit is. Ez a vegyes összetétel pedig biztosítja, hogy az előadások és viták gyakorlati szempontokat is felvethessenek.

Jelen kötetünk a Tanács harmadik – 2021-es – évadában megvitatott világgazdasági elemzéseket tartalmazza, olyan témákkal, mint a kelet-közép-európai fejlődési út történeti dimenziói, a mexikói gazdaság jövőbeli kilátásai, Európa lehetőségei az emissziócsökkentés területén, valamint a kockázati tőke gazdaságfejlesztő hatása Kelet-Közép-Európában. Az előadások hátteréül szolgáló vitaanyagok mellett a felkért hozzászólók rövidebb terjedelmű észrevételei is közlésre kerülnek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-szunomar-torok-trendek-es-torespontok-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave