Szanyi Miklós, Szunomár Ágnes, Török Ádám (szerk.)

Trendek és töréspontok III.

A felzárkózás alternatívái


Összegzés

Végezetül és összességében arra számítanék, hogy a klímatechnológiában játszott vezető szerepnek valamiképpen le kellene képeződnie az exportteljesítményre és a vállalati viszonyokra is. Bizonyára tekintélyes az Európán belül tevékenykedő, Balázs által felsorolt szolgáltatók és cégek száma. Azonban ez egy szubvenciókkal erősen felöntött terep, ahol az érvényesülés csak mérsékelten versenyképességi erény. Senki nem gondolná, hogy az orosz vagy francia dirizsizmus vagy a nagyhatalmak fegyvergyártó cégei a közvetlenül vagy közvetve rájuk zúdított milliárdoktól függetlenül léphettek ki a nemzetközi piacokra. Így előbb-utóbb fel kellene tűnnie olyan alszektoroknak és cégeknek, amelyek külföldön, adott esetben „a nemzeti iparpolitika ellenszelében” is megállják a helyüket. Most nem sok ilyet látni. Az EU-ban beüzemelt napelemek háromnegyede import, a Magyarországra érkező közel tucatnyi akkumulátorgyártó között nincs egy európai sem, és a világ legjobb elektromosautó-gyártói között nincs egyetlen európai cég sem. Leszámítva néhány kisebb szegmenst – mint például a német szélmotor-gyártás – kevés olyan terület található, ahol a klímapolitikai előny iparpolitikává való transzformációja már ma is megragadható lenne.

Trendek és töréspontok III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 811 9


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Magyar Tudományos Akadémia vezetése 2017-ben határozta el, hogy újjáalakítja a Világgazdasági Tudományos Tanácsot (a továbbiakban VTT), a még mindig létező, bár átnevezett és kutatóközponti keretek közé átemelt Világgazdasági Intézet bázisán. Ezt a döntést az a felismerés alapozta meg, hogy a gazdaságpolitikának a megváltozott politikai és gazdasági környezetben is szüksége van hosszabb távú elemzésekre, illetve szilárd szakmai alapon álló szakpolitikai tanácsokra. A VTT a szakpolitikai kérdésekhez is a tudományos megalapozottság igényével kíván hozzászólni, tehát tudományosan feldolgozható, elemezhető témákat tűz a napirendjére, évente négy alkalommal. A VTT felkért szakértő közönsége a tudósokon kívül felöleli a gazdaságpolitika és az üzleti szféra képviselőit is. Ez a vegyes összetétel pedig biztosítja, hogy az előadások és viták gyakorlati szempontokat is felvethessenek.

Jelen kötetünk a Tanács harmadik – 2021-es – évadában megvitatott világgazdasági elemzéseket tartalmazza, olyan témákkal, mint a kelet-közép-európai fejlődési út történeti dimenziói, a mexikói gazdaság jövőbeli kilátásai, Európa lehetőségei az emissziócsökkentés területén, valamint a kockázati tőke gazdaságfejlesztő hatása Kelet-Közép-Európában. Az előadások hátteréül szolgáló vitaanyagok mellett a felkért hozzászólók rövidebb terjedelmű észrevételei is közlésre kerülnek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-szunomar-torok-trendek-es-torespontok-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave