Szanyi Miklós, Szunomár Ágnes, Török Ádám (szerk.)

Trendek és töréspontok III.

A felzárkózás alternatívái


A kockázatitőke-befektetésekre vonatkozó adatok forrása

A kockázati tőke gazdaságfejlesztő szerepének értékelését – a vállalatfinanszírozás más megoldásaihoz képest – sokkal erőteljesebben akadályozza a releváns adatok hiánya, illetve nehézkes hozzáférhetőségük. Ugyanis a befektetők az ügyletek jelentős részét titokban tartják; nemcsak a befektetett tőke volumene, de maga az ügylet megkötése sem feltétlenül kerül nyilvánosságra. Ráadásul az adatok viszonylag könnyen manipulálhatók: egyrészt, mivel nem veszik figyelembe a tőke odaígérése és tényleges lehívása között eltelt időt, másrészt játszani lehet a kifizetések ütemezésével, és végül a tőkeáttétel (leverage) alkalmazása is nehézzé teszi a pontos mérést (Economist, 2021). A befektetést végzők nem érdekeltek az ügyletek publikálásában, tekintve, hogy a végrehajtott ügyletekre sem versenytársaik, sem az adóhatóság figyelmét nem kívánják felhívni. Ez a magatartás az állami forrásokból származó tőkét befektető alapok esetében különösen visszatetsző, mivel a befektetett tőke közpénznek minősül, és az ügyletek nyomon követésének nehézsége a társadalmi kontroll akadálya. Az adathiány a fejletlenebb kockázatitőke-iparral rendelkező régiókat, így a kelet-közép-európai régiót Európa többi területénél is jobban sújtja, mivel itt az ügyletek közzététele még nem vált megszokássá, az alapkezelők pedig még kevésbé vannak tisztában az adatok összesítéséből az egész ágazat számára nyújtott pozitívumokkal.

Trendek és töréspontok III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 811 9


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Magyar Tudományos Akadémia vezetése 2017-ben határozta el, hogy újjáalakítja a Világgazdasági Tudományos Tanácsot (a továbbiakban VTT), a még mindig létező, bár átnevezett és kutatóközponti keretek közé átemelt Világgazdasági Intézet bázisán. Ezt a döntést az a felismerés alapozta meg, hogy a gazdaságpolitikának a megváltozott politikai és gazdasági környezetben is szüksége van hosszabb távú elemzésekre, illetve szilárd szakmai alapon álló szakpolitikai tanácsokra. A VTT a szakpolitikai kérdésekhez is a tudományos megalapozottság igényével kíván hozzászólni, tehát tudományosan feldolgozható, elemezhető témákat tűz a napirendjére, évente négy alkalommal. A VTT felkért szakértő közönsége a tudósokon kívül felöleli a gazdaságpolitika és az üzleti szféra képviselőit is. Ez a vegyes összetétel pedig biztosítja, hogy az előadások és viták gyakorlati szempontokat is felvethessenek.

Jelen kötetünk a Tanács harmadik – 2021-es – évadában megvitatott világgazdasági elemzéseket tartalmazza, olyan témákkal, mint a kelet-közép-európai fejlődési út történeti dimenziói, a mexikói gazdaság jövőbeli kilátásai, Európa lehetőségei az emissziócsökkentés területén, valamint a kockázati tőke gazdaságfejlesztő hatása Kelet-Közép-Európában. Az előadások hátteréül szolgáló vitaanyagok mellett a felkért hozzászólók rövidebb terjedelmű észrevételei is közlésre kerülnek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-szunomar-torok-trendek-es-torespontok-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave