Gerőcs László, Vancsó Ödön (szerk.)

Matematika


Bevezetés

A kódolás önmagában nem annyira matematikai, mint inkább gyakorlati fogalom. Egy adott információt szeretnénk egy adott helyről máshová eljuttatni, miközben a rendelkezésre álló információs csatorna csak meghatározott jelek (karakterek) továbbítására képes. Így a továbbítandó információt olyan formába kell átalakítani, hogy az az információs csatornán átjusson, majd utána értelmezhető legyen. Tipikus példája ennek a morzeábécé: egy börtön szomszédos celláiban elzárt rabok beszéd formájában nem tudnak egymással kommunikálni, de a falon való kopogással már (jobb esetben) igen. Ekkor az üzenet küldője a mondanivalóját átalakítja morzejelekké, amit a falon, mint az adott információs csatornán keresztül átküld a társának, ő pedig a kapott jelsorozatból vissza tud következtetni az eredeti üzenetre. Ugyanezen az elven működnek a digitális adatrögzítők is, például egy koncertfelvétel hosszú 0–1 sorozat formájában kerül archiválásra, amit egy megfelelő apparátus (mondjuk egy CD-lejátszó) ismét zenei hanganyaggá változtat vissza. Az alapszituációt a következő diagrammal szokás ábrázolni:

Matematika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 767 8

Az Akadémiai kézikönyvek sorozat Matematika kötete a XXI. század kihívásainak megfelelően a hagyományos alapismeretek mellett a kor néhány újabb matematikai területét is tárgyalja, és ezek alapvető fogalmaival igyekszik megismertetni az érdeklődőket. Ennek megfelelően a kötetben a hagyományosan tanultak (a felsőoktatási intézmények BSc fokozatáig bezárólag): a legfontosabb fogalmak, tételek, eljárások és módszerek kapják a nagyobb hangsúlyt, de ezek mellett olyan (már inkább az MSc fokozatba tartozó) ismeretek is szerepelnek, amelyek nagyobb rálátást, mélyebb betekintést kínálnak az olvasónak. Fontos szempont volt az is, hogy bekerüljenek a kötetbe középiskolai szinten is azok a témakörök, melyek az új típusú érettségi követelményrendszerben is megjelentek (például a statisztika vagy a gráfelmélet). Mindezek mellett - bár érintőlegesen - a matematikai kutatások néhány újabb területe (kódoláselmélet, fraktálelmélet stb.) is teret kap.

Néhány felsőoktatási intézményben alapvetően fontos témakör az ábrázoló geometria, amit a forgalomban levő matematikai kézikönyvek általában nem vagy csak nagyon érintőlegesen tárgyalnak, ezért kötetünkben részletesebben szerepel, ami elsősorban a műszaki jellegű felsőoktatási intézményekben tanulóknak kíván segítséget nyújtani.

Az egyes fejezeteken belül részletesen kidolgozott mintapéldák vannak a tárgyalt elméleti anyag alkalmazására, melyek áttanulmányozása nagyban hozzájárulhat az elméleti problémák mélyebb megértéséhez. A könyv a szokásosnál bővebben fejti ki az egyes témák matematikai tartalmát, és a sok példával az alkalmazásokat támogatja, ami a mai matematikaoktatás egyik fontos, korábban kissé elhanyagolt területe.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gerocs-vancso-matematika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave