Stukovszky Tamás, Illyés Péter (szerk.)

A kis- és középvállalkozások innovációja

Elmélet és gyakorlat


Tajvan jelenlegi iparfejlesztési politikája

Tajvan innovációs és iparpolitikája nagy sikereket ért el az elmúlt évtizedekben, például a mikrochipek és az integrált áramkörök gyártása terén az ország globálisan megkerülhetetlen szereplővé vált. Azonban az ipari technológiai és innovációs folyamatok a 21. században új kihívásokat – pl. okos technológiák, mesterséges intelligencia, robotizáció, IoT, big data stb. – hordoznak, amelyekre Tajvan iparának és kkv-inak is megfelelő válaszokat szükséges adni. A kormányzat a kihívásokra válaszul megalkotta a Termelékenység 4.0 tervet (Productivity 4.0 plan), amely elősegíti, hogy Tajvan a szűkülő munkaereje ellenére megőrizze az ország számára kiemelt jelentőségű iparágainak globális pozícióit az automatizáció és a kiemelkedő munkakörnyezet elősegítésével. A terv célja az innováció és ipari transzformáció támogatása, továbbá a kulcsiparágakban a nemzetközi versenyképesség megőrzése autonóm képességek elérésével. A terv az iparfejlődés hat irányára vonatkozóan tartalmaz stratégiákat: a zászlóshajó iparágak finomhangolása okos ellátási láncú gazdasági környezet megalkotásával, startupok bátorítása, a termelés és szolgáltatások lokalizációja, autonómia elérése a kulcstechnológiák területén, a technikai és praktikus tehetségek fejlesztése és különböző iparpolitikai eszközök használata mindezek támogatására. A folyamat során kiemelt szerepük van az innovációs folyamatoknak és a humán erőforrás folyamatos képzésének mind a K+F, mind a termelési oldalról (Hsieh, 2019).

A kis- és középvállalkozások innovációja

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 833 1

A jelen kötet szellemi munícióját adó, a kkv-k innovációs minimumának azonosítására irányuló kutatás célja az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű vizsgálata és a hazai kkv-k legoptimálisabb innovációs életciklus modelljének definiálása volt. A kutatás során az innováció mint változási képesség operatív szinten került vizsgálatra az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű elemzésével.

Miközben a mű célrendszere többrétű, legfontosabb küldetése, hogy az innováció technokrata, tudományos és sokszor talán túlértékelt vagy túlgondolt jelentéstartalmát átformálja a vállalatok mindennapjaiban is használható, működésüket és eredményességüket támogató fogalommá.

A szerzők az innovációs definíciók, modellek, folyamatok, jogszabályok és nemzetközi trendek világának elemző bemutatásán keresztül vezetik az Olvasót, kiemelten foglalkozva a hazai kis- és középvállalkozások innovációs kihívásaival, lehetőségeivel.

A kötetben szereplő ismeretek tanulmányozása hasznos lehet a téma iránt mélyebben érdeklődőknek – legyen szó a jövő innovációmenedzsereiről, döntéselőkészítőkről és szakpolitikusokról vagy akár egyetemi hallgatókról, oktatókról –, akik tenni szeretnének azért, hogy a kis- és középvállalkozások, azáltal pedig hazánk innovációs teljesítménye javuljon, elkerülve ezzel a kevésbé versenyképes gazdasági környezetben rejlő közepes fejlettségi csapda veszélyét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/stukovszky-illyes-a-kis-es-kozepvallalkozasok-innovacioja-elmelet-es-gyakorlat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave