Pál Helén

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tankönyvek és oktatási segédletek a magyar nyelvjárástani ismeretek alap- és középfokú tanításához, valamint az egyetemi dialektológiaoktatáshoz


A moldvai magyar nyelvű oktatás, a problémák és a feladatok

Bevezetés. A moldvai magyarok Románia keleti részén (elsősorban Bacău megyében) élnek. A román–magyar kétnyelvű lakosság számát a 2000-es évek elején még körülbelül 60–80 000-re becsülték (Juhász, 2001c, p. 307, Kiss, 2001, p. 195–196), később már 50 000 alá csökkent a számuk (Péntek, 2019, p 68–69, lásd még Bodó et al., 2017, p. 330). A csökkenés hátterében a nyugatra irányuló migrációt és az asszimilációt találjuk (Péntek, uo.). A csoport csángó megnevezése a köznyelvben és a tudományos nyelvhasználatban is gyakori, de ez külső etnonimaként jött létre, és a helyi közösségek egy részében nem is használatos (Bodó, 2006, p. 90). A moldvai magyarok nagyobbik része székely ősökkel rendelkezik, a másik része mezőségi gyökerű, e csoport nyelvjárása és néprajzi vonásai is eltérnek a székelyekétől (Juhász, 2001c, p. 307). A moldvai régió nyelvjáráscsoportjait az északi csángó, a déli csángó és a moldvai székely (vagy székelyes csángó) csoportokra különítik el (Juhász, uo.). A moldvai székely nyelvjárásokat belső tagolódásuk alapján nyugati, déli és középső alcsoportokra osztják. A székelyes moldvai nyelvjárások a keleti székely területekről (Csík, Gyergyó, Kászon és Háromszék) a középkor óta odavándorló székely csoportok nyelvéből jöhettek létre (Juhász, 2001c, p. 308).

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 837 9

A kiadvány célja, hogy összefoglalja és rendszerezze a magyar nyelvjárások és a dialektológia tanítására készült tankönyveket, segédkönyveket, illetőleg további segédleteket is bemutasson. Az itt összegyűjtött dialektológiai témájú munkák rendszerezésének szempontja a felsőoktatáshoz, továbbá az alap- és középfokú tanításhoz készült, és a kisebbségben élő magyarok számára összeállított kiadványok áttekintése volt, de ezek a munkák sok esetben nem különíthetők el ilyen kategorikus szempontok szerint. A segédletek kategóriájába, ha széles körűen értelmezzük, sokféle kiadvány beletartozhat, például tájszótárak vagy tájnyelvi atlaszok, de akár szoftverek, internetes források, nyelvjárási adatbázisok is. A kisebbségi magyarok nyelve sok esetben nyelvjárásiasabb mint a magyarországi magyaroké, emellett a kétnyelvűség következtében nyelvükben a nyelvi kontaktusból származó elemek is megjelennek. Ezért is sokrétű a tankönyvek és oktatási segédletek feladata a területi nyelvváltozatokra vonatkozó oktatási folyamatban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pal-segedletek-nyelvjarastani-ismeretek-tanitasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave