Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Krúdy Gyula

Krúdy Gyula a modern magyar próza egyik legjelentősebb megújítója, a rá jellemző elbeszélésmódokat mégis elsősorban az irodalmi hagyomány folytatása és átformálása révén alakította ki. Már az egykorú kritika is Mikszáth, illetve Jókai modorának tovább élését konstatálta műveiben, ez a tapasztalat azonban nem ritkán elfedte azokat az újszerű poétikai jellegzetességeket, melyek a modern európai epika fejleményeivel állíthatók párhuzamba. Írásművészetének egyik legjellemzőbb vonását, a korábbi műfajok, elbeszélésmódok ironikus-játékos imitációját félreértve sokan olyan régi vágású íróként értékelték, aki elmaradt a korszerű törekvésektől. A Nyugathoz fűződő viszonya is sajátosnak mondható, meglehetősen ritkán jelentek meg írásai a folyóiratban, s a kortársak közül számosan úgy látták, hogy nem tartozott a „nyugatos” szerzők belső köréhez. Ez az értékelés ugyan korántsem volt általánosnak mondható – hiszen többek között Schöpflin Aladár, Kosztolányi Dezső, Füst Milán, Márai Sándor, Szerb Antal is nagyra értékelte művészetét –, ugyanakkor megítélésének ellentmondásosságát mégis jól érzékelteti. Krúdy epikáját valóban nem lehet a „nyugatos” modernség-koncepció tipikus példájaként felmutatni. A valószerűséget társadalomkritikával ötvöző realista poétika éppúgy távol állt tőle, mint a lélektani elbeszélésmód, tehát kevéssé felelt meg azoknak az elvárásoknak, melyeket a folyóirat kritikusainak többsége a korszerű epikával szemben támasztott.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave