Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Örkény István: Pisti a vérzivatarban

Aligha vitatható, hogy Örkény István gazdag drámaíró munkásságának legjelentősebb alkotása a Pisti a vérzivatarban. Az 1969-ben befejezett színdarab 1972-ben jelent meg, és csupán további hét évvel később, mindössze néhány hónappal a szerző halála előtt állították színpadra Várkonyi Zoltán rendezésében. A dráma eredeti és 1979-es változata egy lényeges vonásban eltér egymástól. Az utóbbi, kanonikusan tovább élő változat négy énre, négy jellemtípusra bontja Pisti szerepét, miközben a főszereplőt – Madách Az ember tragédiája című alkotásának történeti színeire emlékeztető módon – végigvezeti egymást epizódszerűen követő, történelmileg pontosan datálható jeleneteken. A négy én (Pisti Pisti, Tevékeny Pisti, Kimért Pisti, Félszeg Pisti) természetesen egymással is folytonos párbeszédben áll, de nem személyként, azaz nem önálló akarattal, jellemmel és pszichével felruházott, önmagában teljes humán szubjektumként, hanem mint egy kollektívum eltérő aspektusai, amelyek csak a huszadik századi magyar történelem elvont horizontja alatt kapcsolhatóak össze. Mindez azt is jelenti, hogy a drámában a szerep nem alakítja a szituációt, csupán ílyen vagy olyan viselkedést vesz föl a szituáció kényszerei között. Örkény ezáltal lebontja a hagyományos drámának azt a szükségszerűségnek tekintett műfaji konvencióját, hogy a történéseknek van szubjektuma, ami nem más, mint a gondolkodó és cselekvő én. A Pisti a vérzivatarban dramaturgiája a szerepbe ágyazott személyiséget legföljebb betölthetetlen ürességként, „vakuunként” őrzi meg, amennyiben a szereplőkhöz rendelt nyelvi szólamok, ha a tagadás negativitásában is, még emlékeznek és emlékeztetnek a szubjektivitás hagyományos jelentéseire. A Szőke Lánytól halljuk: „Sose hittem, hogy létezem.”

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave