Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Temesi Ferenc: Por

Az 1980-as, 90-es években a posztmodern poétikákkal összefüggésben a regényirodalom több olyan szerkezeti formát vett át az írásbeli kultúra egyéb területeiről, amelyek alkalmasak voltak arra, hogy nem lineáris elbeszélésformákat használva is zárt szerkezetek épüljenek ki. Egyike a legtöbbször alkalmazott alinearizált narratív formáknak a lexikon és a szótár. Az utóbbi formát már Flaubert alkalmazta a Közhelyek szótárának megírásakor, ám ezt ő egy korszak ostobaságainak taxonómiai alapú leírására használta, nem kapcsolta össze a regény műfajával. A forma regényszerű újraalkotásának korai példájával találkozunk Mircea Horia Simionescu Névszótárában (1969), illetve a 80-as évek egyik legfontosabb közép-kelet-európai regényében, Milorad Pavić Kazár szótárában (1984). A lexikon és a szótár formája a kiemelt szavakat és neveket ábécésorrendbe illesztve egy olyan külsődleges logika nomenklatúrájával helyettesíti a kauzális vagy metonimikus narratívákat, amely enciklopédikusságának köszönhetően egyfajta zárt teljesség képzetét kelti, vagyis anélkül idézi fel az egészlegesség eszményét, hogy azt bármifajta metafizikai struktúrával alá kellene támasztania. A szótárforma mindemellett az egyik legkézenfekvőbb megoldás a fragmentalitás és a teljesség ellentmondásnak áthidalására, vagyis a kisformákból épített nagyforma megvalósítására, ami poétikai problémaként a 80-as, 90-es években a magyar prózairodalomban is előtérbe került. Irodalmunkban a szótárforma regényszerű használata először Temesi Ferenc Por című kétkötetes művében figyelhető meg. A Por első kötete ugyanúgy 1986-ban jelent meg, mint Nádas regénye, az Emlékiratok könyve, és Esterházy műve, a Bevezetés a szépirodalomba, a második kötetet a következő évben adták ki. Bár megjelenésekor a kritika az említett művekkel együtt a megújuló prózairodalom reprezentatív alkotásaként üdvözölte a Port, hatása már évtizednyi távolságból sem bizonyult olyan erőteljesnek. (Szirák Péter 1998: 94.) Ennek elsősorban poétikai okai vannak.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave