Szamel Katalin, Balázs István, Gajduschek György, Koi Gyula (szerk.)

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása


Nyugdíjazási feltételek

A máltai nyugdíjrendszerben döntő változást hozott az 1979-es esztendő. Ezt megelőzően a nyugdíjakra vonatkozó előírások szinte kizárólag a nyugdíjminimummal foglalkoztak, a részleteket – eshetőleges jelleggel – a szektorális szabályozásra, illetve az öngondoskodásra hagyva. Ehhez képest 1979-ben megteremtették a „kétharmados” rendszert, amely a nyugdíjat már jövedelempótló ellátásnak tekinti, s főszabályként a korábbi bérjövedelem kétharmadát rendeli a nyugdíj alapösszege gyanánt. Ez a rendszer azonban minden eresztékében recseg-ropog, elsősorban a demográfiai trendek miatt. Jelenleg az munkaerőpiacon aktív népesség járulékai fedezik a nyugdíjakra fordított központi kiadásokat („pay as you go system”). A közszférára is vonatkozik az a szabály, miszerint az utolsó tíz munkában töltött esztendő legjobb három évének átlaga alapján kerül megállapításra a nyugdíj mértéke (az átlag kétharmadában), feltéve, hogy az adott személy legalább harminc év munkajogviszonyt igazolni tud. A rendszer rendkívül liberális, harminc évnél rövidebb igazolt jogviszony esetén is jár nyugdíj (az abszolút minimum kilenc munkában töltött év), egy lineárisan csökkenő mértékben, illetve különböző bónuszéveket is lehet szerezni különböző tények igazolásával.

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 612 1

A kötet célja a 27 EU-tagállam közigazgatási rendszerének komparatív irányultságú bemutatása. E nagy volumenű vállalkozás - a benne rejlő összes nehézség ellenére - lehetőséget ad arra, hogy ne csak a közigazgatás valamely részterületéről kaphasson az olvasó információkat, hanem az egyes államok teljes közigazgatási rendszerei saját hazai történelmi és politikai kontextusukban nyerhessenek megvilágítást, s ez a tárgyalásmód teszi lehetővé a rendszerek egymással való egybevetését, és fejlődési tendenciáik érzékeltetését is.

A vállalkozás legnagyobb erénye teljeskörűségében és összehasonlító jellegében rejlik, mivel ilyen irányú kutatás még a legfejlettebb közigazgatásokat tömörítő OECD és IIAS keretei között sem folyt az elmúlt két évtizedben. A tizenöt szerző harminc tanulmányát bibliográfiák, részletes tartalomjegyzék valamint számos ábra és táblázat teszi még használhatóbbá.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szamel-balazs-gajduschek-koi-az-europai-unio-tagallamainak-kozigazgatasa//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave