Szamel Katalin, Balázs István, Gajduschek György, Koi Gyula (szerk.)

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása


A Számvevőszék mint bíróság

A fentiekben ismertetett két bírói fórummal azonban még nem merült ki azon bírói és egyéb szervek sora, amelyek a közigazgatási ügyekben járnak el. Itt mindenekelőtt meg kell említeni az egységes Olaszország létrejöttétől kezdve működő Számvevőszéket (Corte dei Conti), amely elé például olyan speciális közigazgatási jogviták tartoznak, mint az állami ügyvitel ellenőrzése vagy a nyugdíjügyek. A Számvevőszék alkotmányos feladata egyébként az előzetes törvényességi ellenőrzés gyakorlása a kormány aktusai felett, ezenkívül utólag is ellenőrizheti az állami költségvetés kezelését. A törvény által meghatározott esetekben és formákban részt vesz az állam által rendszeresen támogatott intézmények pénzügyeinek ellenőrzésében is. Összességében tehát ennek a szervnek van ellenőrzési, közigazgatási, konzultatív (az állam számviteli ügyeiben) és bírósági funkciója. A Számvevőszék 3 központi hatáskörű szekcióból áll, továbbá a régiókban működő szekciókból, ezek Trentinóban és Bolzanóban kiegészülnek még két szekcióval, amelyek feladata a nyelvi kisebbségek védelme.

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 612 1

A kötet célja a 27 EU-tagállam közigazgatási rendszerének komparatív irányultságú bemutatása. E nagy volumenű vállalkozás - a benne rejlő összes nehézség ellenére - lehetőséget ad arra, hogy ne csak a közigazgatás valamely részterületéről kaphasson az olvasó információkat, hanem az egyes államok teljes közigazgatási rendszerei saját hazai történelmi és politikai kontextusukban nyerhessenek megvilágítást, s ez a tárgyalásmód teszi lehetővé a rendszerek egymással való egybevetését, és fejlődési tendenciáik érzékeltetését is.

A vállalkozás legnagyobb erénye teljeskörűségében és összehasonlító jellegében rejlik, mivel ilyen irányú kutatás még a legfejlettebb közigazgatásokat tömörítő OECD és IIAS keretei között sem folyt az elmúlt két évtizedben. A tizenöt szerző harminc tanulmányát bibliográfiák, részletes tartalomjegyzék valamint számos ábra és táblázat teszi még használhatóbbá.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szamel-balazs-gajduschek-koi-az-europai-unio-tagallamainak-kozigazgatasa//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave