Szamel Katalin, Balázs István, Gajduschek György, Koi Gyula (szerk.)

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása


Közigazgatási ügyekben eljáró rendes bíróságok

Miután a közigazgatási aktusok egy részének elbírálása a rendes bíróságok elé tartozik, röviden érdemes ismertetni azok szerkezetét is. Olaszországban a bíróságok az igazságot a nép nevében szolgáltatják, és a bírák csak a törvényeknek vannak alárendelve. A bírói kar önkormányzatiságát a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács testesíti meg, amely elnöke maga az államfő, az állandó tagjai pedig a Semmítőszék első elnöke és főügyésze. A testület 2/3-át a bírák választják a különböző kategóriájú bírák közül, 1/3-át pedig a Parlament nevezi ki az egyetemi tanárok és legalább 15 éves gyakorlattal rendelkező ügyvédek közül. A mandátumuk 4 év, de újraválaszthatók. A bírói posztokat pályázat útján töltik be. Az általános bírósági szervezet legalsó fokát az egyfajta békebírák, tanácsosok (consiliatore) alkotják, akik kisebb jelentőségű polgári ügyeket bírálják el. Határozataik ellen a Preturához, azaz a Prétori Bírósághoz lehet fellebbezni, amely ezenkívül bizonyos ügyekben első fokú fórumként is szolgál. Elbírálhatja például az olyan büntetőügyeket is, amelyek büntetése 3 évnél nem lehet több.

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 612 1

A kötet célja a 27 EU-tagállam közigazgatási rendszerének komparatív irányultságú bemutatása. E nagy volumenű vállalkozás - a benne rejlő összes nehézség ellenére - lehetőséget ad arra, hogy ne csak a közigazgatás valamely részterületéről kaphasson az olvasó információkat, hanem az egyes államok teljes közigazgatási rendszerei saját hazai történelmi és politikai kontextusukban nyerhessenek megvilágítást, s ez a tárgyalásmód teszi lehetővé a rendszerek egymással való egybevetését, és fejlődési tendenciáik érzékeltetését is.

A vállalkozás legnagyobb erénye teljeskörűségében és összehasonlító jellegében rejlik, mivel ilyen irányú kutatás még a legfejlettebb közigazgatásokat tömörítő OECD és IIAS keretei között sem folyt az elmúlt két évtizedben. A tizenöt szerző harminc tanulmányát bibliográfiák, részletes tartalomjegyzék valamint számos ábra és táblázat teszi még használhatóbbá.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szamel-balazs-gajduschek-koi-az-europai-unio-tagallamainak-kozigazgatasa//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave