Szamel Katalin, Balázs István, Gajduschek György, Koi Gyula (szerk.)

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása


A porosz közigazgatás

Korábban már érintettük, hogy a német állam története szempontjából alapvető jelentőségű Poroszország sajátos politikájának, helyzetének, intézményeinek figyelembevétele, mivel a német állam létrejöttét tekintve Poroszország volt a döntő tényező. Akkor, amikor a „német közigazgatás” alapjairól beszélünk, valójában a porosz hagyományokra utalunk. A porosz intézményrendszer képzete pedig összekapcsolódik valamiképpen a hivatali fegyelemre „dresszírozott”, a néha a gyakorlati ésszerűtlenséget is kiszolgáló (vak) hivatali kötelességtudat alapján álló – civil és katonai – szolgálattal. Ez azonban alapvetően hamis kép a porosz közigazgatásról. Annyi mindenesetre igaz ebből, hogy a meghatározó német államokban – így Poroszországban és Ausztriában is – az állam intézményrendszerének modernizációja során „kimaradt” a forradalmi jellegű újítások korszaka, az állam, a közigazgatás lassú evolúciójának lehetünk tanúi, s mivel ennek alapjai az abszolutista államban gyökereznek, a hivatali tekintélytisztelet, az azon alapuló szervezeti és szolgálati megoldások az egész korszakon keresztül megmaradnak.

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 612 1

A kötet célja a 27 EU-tagállam közigazgatási rendszerének komparatív irányultságú bemutatása. E nagy volumenű vállalkozás - a benne rejlő összes nehézség ellenére - lehetőséget ad arra, hogy ne csak a közigazgatás valamely részterületéről kaphasson az olvasó információkat, hanem az egyes államok teljes közigazgatási rendszerei saját hazai történelmi és politikai kontextusukban nyerhessenek megvilágítást, s ez a tárgyalásmód teszi lehetővé a rendszerek egymással való egybevetését, és fejlődési tendenciáik érzékeltetését is.

A vállalkozás legnagyobb erénye teljeskörűségében és összehasonlító jellegében rejlik, mivel ilyen irányú kutatás még a legfejlettebb közigazgatásokat tömörítő OECD és IIAS keretei között sem folyt az elmúlt két évtizedben. A tizenöt szerző harminc tanulmányát bibliográfiák, részletes tartalomjegyzék valamint számos ábra és táblázat teszi még használhatóbbá.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szamel-balazs-gajduschek-koi-az-europai-unio-tagallamainak-kozigazgatasa//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave