Szamel Katalin, Balázs István, Gajduschek György, Koi Gyula (szerk.)

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása


A Weimari Köztársaság és a Harmadik Birodalom

A Weimari Alkotmány német állama a Német Birodalom alkotmányos monarchiáját erős államfői (elnöki) hatalommal rendelkező parlamentáris vagy inkább félprezidenciális köztársasággá alakította, s egyúttal az állam birodalmi szintjét elődjénél jóval erősebben centralizálta, kiterjesztette a birodalmi szintű törvényhozás, és ezzel együtt értelemszerűen a birodalmi ügyek tartományát. A Kormány mind az államfő, mind a Parlament felé felelősséggel tartozott, ugyanakkor az államfő intézkedései csak miniszteri ellenjegyzéssel váltak érvényessé. A Kormány feje, a birodalmi kancellár javaslatára nevezte ki az államelnök a minisztereket. A Kormány általános irányvonalának a meghatározása a kancellár hatásköre, az általános irányvonalon belül a miniszterek önálló jogkörben, önálló felelősséggel jártak el, a Kormány rendeleteket tanácsban hozott, s ezek a rendeletek magasabb rendű jogforrások voltak, mint a miniszterek rendeletei. A Kormányt az elnök is felmenthette, de a Birodalmi Gyűlés is megvonhatta tőle a bizalmat (kettős politikai felelősség).

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 612 1

A kötet célja a 27 EU-tagállam közigazgatási rendszerének komparatív irányultságú bemutatása. E nagy volumenű vállalkozás - a benne rejlő összes nehézség ellenére - lehetőséget ad arra, hogy ne csak a közigazgatás valamely részterületéről kaphasson az olvasó információkat, hanem az egyes államok teljes közigazgatási rendszerei saját hazai történelmi és politikai kontextusukban nyerhessenek megvilágítást, s ez a tárgyalásmód teszi lehetővé a rendszerek egymással való egybevetését, és fejlődési tendenciáik érzékeltetését is.

A vállalkozás legnagyobb erénye teljeskörűségében és összehasonlító jellegében rejlik, mivel ilyen irányú kutatás még a legfejlettebb közigazgatásokat tömörítő OECD és IIAS keretei között sem folyt az elmúlt két évtizedben. A tizenöt szerző harminc tanulmányát bibliográfiák, részletes tartalomjegyzék valamint számos ábra és táblázat teszi még használhatóbbá.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szamel-balazs-gajduschek-koi-az-europai-unio-tagallamainak-kozigazgatasa//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave