Szamel Katalin, Balázs István, Gajduschek György, Koi Gyula (szerk.)

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása


A közigazgatási szervezet felépítésének általános elvei

A lengyel közigazgatás szervezeti felépítésének általános elveiről a korábbi részekben tulajdonképpen már volt szó. Ezek az elvek megfelelnek a modern demokratikus európai állam működési alapelveinek. A hatályos lengyel Alkotmány első fejezete egyébként éppen azt a következő címet viseli: A köztársaság. Ebben a fejezetben kerül sor az olyan alapvető fontosságú elvek deklarálására, mint az, hogy a Lengyel Köztársaság valamennyi állampolgárának közös értéke, továbbá egységes demokratikus jogállam, amely alkalmazza a szociális igazság elvét. Minden hatalom természetesen a népé, amely azt közvetlenül vagy közvetve gyakorolja. Az ország közhatalmi szervei pedig a törvény alapján és annak keretei között működnek. Érdekesség talán az, hogy amikor az Alkotmány a hatalommegosztásról szól, akkor egyfajta kettőség fedezhető fel a megfogalmazásokban – azaz mindegyik hatalmi ágat tulajdonképpen két intézmény képviseli a rendszerben – a képviselőházként működő Szejm és Szenátus a törvényhozó hatalmat, a közvetlenül választott államfő és a Minisztertanács a végrehajtó hatalmat, a bíróságok és törvényszékek pedig a bírói hatalmat. Bár az Alkotmány egy külön fejezetet tartalmaz a területi önkormányzatokról, már ebben a részben is fellelhető néhány alapelv. Ilyen például a közhatalmi szervek decentralizációjának deklarálása, továbbá az a kitétel, hogy az állam alapvető területi beosztását törvény állapítja meg, valamint annak a kimondása, hogy a helyi önkormányzatok részt vesznek a közhatalom gyakorlásában.

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 612 1

A kötet célja a 27 EU-tagállam közigazgatási rendszerének komparatív irányultságú bemutatása. E nagy volumenű vállalkozás - a benne rejlő összes nehézség ellenére - lehetőséget ad arra, hogy ne csak a közigazgatás valamely részterületéről kaphasson az olvasó információkat, hanem az egyes államok teljes közigazgatási rendszerei saját hazai történelmi és politikai kontextusukban nyerhessenek megvilágítást, s ez a tárgyalásmód teszi lehetővé a rendszerek egymással való egybevetését, és fejlődési tendenciáik érzékeltetését is.

A vállalkozás legnagyobb erénye teljeskörűségében és összehasonlító jellegében rejlik, mivel ilyen irányú kutatás még a legfejlettebb közigazgatásokat tömörítő OECD és IIAS keretei között sem folyt az elmúlt két évtizedben. A tizenöt szerző harminc tanulmányát bibliográfiák, részletes tartalomjegyzék valamint számos ábra és táblázat teszi még használhatóbbá.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szamel-balazs-gajduschek-koi-az-europai-unio-tagallamainak-kozigazgatasa//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave