Szamel Katalin, Balázs István, Gajduschek György, Koi Gyula (szerk.)

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása


A működés tárgyi feltételei

Bár Lengyelország viszonylag nagy ország, látványosabb munkamegosztás az egyes nagyobb lengyel városok között nem valósult meg, legalábbis, ami a fontosabb közhatalmi szervek elhelyezését illeti. Majdnem az összes fontos központi szerv a második világháború után újjáépített Varsóban található. Ez a helyzet az Alkotmánybírósággal is. Krakkó csak szépsége, történelmi nagysága révén, és részben mint a legfontosabb királyok és történelmi személyiségek végső nyugvóhelye vívta ki magának az úgynevezett második város informális rangját. Mérete tekintetében egyébként Lodz megelőzi, de a hajdani lengyel textilipar központja eleganciájában mégsem tud vetekedni Krakkóval. A második világháború után azonban néhány éven át mégis itt működtek a lengyel központi kormányzati intézmények, mert Varsó nagyon megszenvedte a németek által okozott pusztítást. Az 1944-es varsói felkelés után gyakorlatilag megsemmisült. Újjáépítése a régi tervek szerint éveket vett igénybe. A legtöbb fontos központi szerv a főváros különböző pontjain helyezkedik el, külön összevont kormányzati negyedről tehát nem lehet beszélni.

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 612 1

A kötet célja a 27 EU-tagállam közigazgatási rendszerének komparatív irányultságú bemutatása. E nagy volumenű vállalkozás - a benne rejlő összes nehézség ellenére - lehetőséget ad arra, hogy ne csak a közigazgatás valamely részterületéről kaphasson az olvasó információkat, hanem az egyes államok teljes közigazgatási rendszerei saját hazai történelmi és politikai kontextusukban nyerhessenek megvilágítást, s ez a tárgyalásmód teszi lehetővé a rendszerek egymással való egybevetését, és fejlődési tendenciáik érzékeltetését is.

A vállalkozás legnagyobb erénye teljeskörűségében és összehasonlító jellegében rejlik, mivel ilyen irányú kutatás még a legfejlettebb közigazgatásokat tömörítő OECD és IIAS keretei között sem folyt az elmúlt két évtizedben. A tizenöt szerző harminc tanulmányát bibliográfiák, részletes tartalomjegyzék valamint számos ábra és táblázat teszi még használhatóbbá.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szamel-balazs-gajduschek-koi-az-europai-unio-tagallamainak-kozigazgatasa//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave