Szamel Katalin, Balázs István, Gajduschek György, Koi Gyula (szerk.)

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása


A köztisztviselő fogalma, elhatárolási problémák

A cseh közigazgatás személyi állományának szabályozása az elmúlt évszázadban érdekes fejlődésén ment keresztül. A két világháború közötti Csehszlovákia a köztisztviselői kar szabályozását a császári Ausztriától örökölte, hiszen az első köztársaság ebben a tekintetben átvette az 1914-ben elfogadott osztrák szolgálati pragmatikát, amely a köztisztviselők és a közalkalmazottak jogi helyzetét határozta meg. Ez a megoldás a karrierrendszer jegyeit viselte magán: a közjogi szolgálati jogviszonyt, a kinevezést, az alkalmazási tartósságot, a garantált bérviszonyokat és a hivatalnokok ún. definitíváját. A második világháború után még egy ideig ez a rendszer maradt fenn, de a kommunista hatalomátvétel után gyökeresen megváltozott az egész közszolgálat jellege. Tulajdonképpen az úgynevezett különálló „hivatalnoki jog” megszüntetésére került sor, ehelyett előtérbe került a kommunista nómenklatúra rendszer. 1950-ben az állami alkalmazottak munkajogi és bérviszonyairól szóló törvény, együtt az úgynevezett bírói törvénnyel megszüntette ezen kategóriák különállását és általános jellegű foglalkoztatási szabályokat vezetett be. Az 1965-ben elfogadott Munka Törvénykönyve befejezte az alkalmazotti jog egységesítését.

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 612 1

A kötet célja a 27 EU-tagállam közigazgatási rendszerének komparatív irányultságú bemutatása. E nagy volumenű vállalkozás - a benne rejlő összes nehézség ellenére - lehetőséget ad arra, hogy ne csak a közigazgatás valamely részterületéről kaphasson az olvasó információkat, hanem az egyes államok teljes közigazgatási rendszerei saját hazai történelmi és politikai kontextusukban nyerhessenek megvilágítást, s ez a tárgyalásmód teszi lehetővé a rendszerek egymással való egybevetését, és fejlődési tendenciáik érzékeltetését is.

A vállalkozás legnagyobb erénye teljeskörűségében és összehasonlító jellegében rejlik, mivel ilyen irányú kutatás még a legfejlettebb közigazgatásokat tömörítő OECD és IIAS keretei között sem folyt az elmúlt két évtizedben. A tizenöt szerző harminc tanulmányát bibliográfiák, részletes tartalomjegyzék valamint számos ábra és táblázat teszi még használhatóbbá.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szamel-balazs-gajduschek-koi-az-europai-unio-tagallamainak-kozigazgatasa//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave