Szamel Katalin, Balázs István, Gajduschek György, Koi Gyula (szerk.)

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása


A Kormány

A Kormány bemutatása előtt legalább részben foglalkozni kell e szervnek az alkotmányon belüli elhelyezésével. Az 1992-ben elfogadott és most is hatályos szlovák Alkotmány a „Végrehajtó hatalom” címet viselő hatodik fejezetben foglalkozik a Kormánnyal, de csak annak második résézben, a köztársasági elnök prezentálása után. Az Alkotmány, amely egyébként expressis verbis nem állít fel semmilyen hierarchiát a két szerv között, a köztársasági elnököt államfőként definiálja, a Kormányt pedig mint a végrehajtó hatalom felső szervét. A 2001. évi nagy alkotmánymódosítás (2001. évi 90. sz. alkotmányerejű törvény) előtt az Alkotmány úgy határozta meg a Kormányt, mint a végrehajtó legfelsőbb szervét, de ez nem volt igazából összhangban azzal a felfogással, amely a köztársasági elnök helyzetét újraszabályozó 1999. évi alkotmánymódosítás (1999. évi 9. sz. alkotmányerejű törvény) vezetett be. Azért 2001-ben újrafogalmazták az érintett paragrafust és a legfelsőbb szerv helyett kevésbé egyértelmű fő, illetve felső jelzőt használták (szlovákul: „vrcholný”), amely arra utal, hogy a Kormány csak az egyik szerv a végrehajtó hatalom legfőbb szervei közül. Ebben az értelemben inkább egymás mellett tevékenykedő szervekről van szó, amelyeknek külön-külön is vannak feladat- és hatáskörei, de számos kölcsönhatással is vannak egymásra. A hatályos szöveg szerint egyikőjük sem tekinthető a végrehajtó hatalom kizárólagos hordozójának, illetve gyakorlójának és az a tény, hogy a Kormánynak ellenjegyezni kell az elnök döntéseinek egy részét sem jelenti azt, hogy a Kormánynak lenne kizárólagos irányító szerepe a végrehajtó hatalom rendszerében.

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 612 1

A kötet célja a 27 EU-tagállam közigazgatási rendszerének komparatív irányultságú bemutatása. E nagy volumenű vállalkozás - a benne rejlő összes nehézség ellenére - lehetőséget ad arra, hogy ne csak a közigazgatás valamely részterületéről kaphasson az olvasó információkat, hanem az egyes államok teljes közigazgatási rendszerei saját hazai történelmi és politikai kontextusukban nyerhessenek megvilágítást, s ez a tárgyalásmód teszi lehetővé a rendszerek egymással való egybevetését, és fejlődési tendenciáik érzékeltetését is.

A vállalkozás legnagyobb erénye teljeskörűségében és összehasonlító jellegében rejlik, mivel ilyen irányú kutatás még a legfejlettebb közigazgatásokat tömörítő OECD és IIAS keretei között sem folyt az elmúlt két évtizedben. A tizenöt szerző harminc tanulmányát bibliográfiák, részletes tartalomjegyzék valamint számos ábra és táblázat teszi még használhatóbbá.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szamel-balazs-gajduschek-koi-az-europai-unio-tagallamainak-kozigazgatasa//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave