Szamel Katalin, Balázs István, Gajduschek György, Koi Gyula (szerk.)

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása


Melyik modellbe tartozik?

Az általunk használt kategorizálás szerint természetes lenne, hogy a besorolási kényszernek engedve – mintegy reflexszerűen – bekényszerítsük a posztszocialista modellbe. Erre talán feljogosítana, hogy a szocialista időszakban korábbi identitásukat más államoknak is sikerült részlegesen átmenteniük, s aztán a rendszerváltás után fokozatosan számolták fel a szocialista berögződöttségeket, de ez a karakterizálás nem teljesen lenne igaz épp Szlovéniára, hisz korábbi múltjából osztrák és magyar hagyományokkal lenne jellemezhető, ezekből azonban főként csak egyes elnevezésbeli azonosító jegyeket lelhetünk fel a mai rendszerben. Ennél azonban sokkal jellemzőbbnek találjuk a megkülönböztető jegyeket, azt legfőképpen, hogy igen rövid idő alatt sikerült egy működőképes közigazgatást kialakítania, amit gazdasági sikerekkel igazol. Ezért tehát, bár tényszerűen posztszocialista ez a rendszer is, azért azon belül egyedi, s az alábbiakban inkább épp ezekre, és nem a más rendszerekkel való azonosságokra helyezzük majd a hangsúlyt.

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 612 1

A kötet célja a 27 EU-tagállam közigazgatási rendszerének komparatív irányultságú bemutatása. E nagy volumenű vállalkozás - a benne rejlő összes nehézség ellenére - lehetőséget ad arra, hogy ne csak a közigazgatás valamely részterületéről kaphasson az olvasó információkat, hanem az egyes államok teljes közigazgatási rendszerei saját hazai történelmi és politikai kontextusukban nyerhessenek megvilágítást, s ez a tárgyalásmód teszi lehetővé a rendszerek egymással való egybevetését, és fejlődési tendenciáik érzékeltetését is.

A vállalkozás legnagyobb erénye teljeskörűségében és összehasonlító jellegében rejlik, mivel ilyen irányú kutatás még a legfejlettebb közigazgatásokat tömörítő OECD és IIAS keretei között sem folyt az elmúlt két évtizedben. A tizenöt szerző harminc tanulmányát bibliográfiák, részletes tartalomjegyzék valamint számos ábra és táblázat teszi még használhatóbbá.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szamel-balazs-gajduschek-koi-az-europai-unio-tagallamainak-kozigazgatasa//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave