Szamel Katalin, Balázs István, Gajduschek György, Koi Gyula (szerk.)

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása


A közigazgatás társadalmi szerepéről vallott uralkodó nézet

A közigazgatás társadalmi szerepéről vallott uralkodó nézet sokáig minden állam életében szükségképpen a beavatkozó (rendfenntartó, utasító) közigazgatás (ném. Eingriffsverwaltung) volt. (A közigazgatás persze részben ma is „beavatkozik”, mikor bírság kiszabása alakjában vagy a szabálysértés megtorlásaként végső esetben szabadságelvonással gyakorolja büntető hatalmát, vagy a jogtalanul építkező személyt az ingatlan lebontására szorítja rá, vagy az alkalmatlan személytől már meglévő fegyvertartási engedélyét az igazgatásrendészeti szerv visszavonja.) Az 1930-as évektől fogva a német Ernst Forsthoff volt a szolgáltató (szükségletkielégítő) közigazgatás (ném. Leistungsverwaltung) megteremtője. A szolgáltató közigazgatás csúcspontjának joggal tekinthető a skandináv jóléti állam, azonban ez nehezen képzelhető el az éppen nagyon is beavatkozó Szovjetunió közigazgatásából épp’ csak kiszabadult balti államok számára, annak célkitűzésként való megjelenése azonban (már csak az Európai Uniós tagság miatt is) tetten érhető (állampolgárok javára, köz érdekében való működés és más hasonló megfogalmazásokban).

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 612 1

A kötet célja a 27 EU-tagállam közigazgatási rendszerének komparatív irányultságú bemutatása. E nagy volumenű vállalkozás - a benne rejlő összes nehézség ellenére - lehetőséget ad arra, hogy ne csak a közigazgatás valamely részterületéről kaphasson az olvasó információkat, hanem az egyes államok teljes közigazgatási rendszerei saját hazai történelmi és politikai kontextusukban nyerhessenek megvilágítást, s ez a tárgyalásmód teszi lehetővé a rendszerek egymással való egybevetését, és fejlődési tendenciáik érzékeltetését is.

A vállalkozás legnagyobb erénye teljeskörűségében és összehasonlító jellegében rejlik, mivel ilyen irányú kutatás még a legfejlettebb közigazgatásokat tömörítő OECD és IIAS keretei között sem folyt az elmúlt két évtizedben. A tizenöt szerző harminc tanulmányát bibliográfiák, részletes tartalomjegyzék valamint számos ábra és táblázat teszi még használhatóbbá.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szamel-balazs-gajduschek-koi-az-europai-unio-tagallamainak-kozigazgatasa//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave