Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


Bevezetés

A liberális gazdaságelmélet alaptétele, hogy hosszabb távon a gazdasági verseny a gazdaság egészének fejlődéséhez, a jobban szervezett, hatékonyabb, komparatív előnyökkel rendelkező gazdálkodók talpon maradásához és a gyengébbek vagy kevésbé hatékonyak tönkremenéséhez vezet. Az államok azonban sokszor általános gazdaságpolitikai szempontok, részben lobbiérdekek, szociál- vagy pártpolitikai, esetleg személyes célok megvalósítása érdekében beavatkoznak a gazdaság „természetes szelekciójába”. Ez ellentétes egyrészt a gazdasági verseny „természetes szelekciót” eredményező folyamataival, másrészt az EU piaci integrációt célzó törekvéseivel. Az állami támogatásban részesülő vállalkozás ugyanis pénzben kifejezhető versenyelőnyhöz jut a versenytársaihoz képest. Az állami támogatás korlátozása tehát a level-playingfield előfeltétele, hiszen korlátozások hiányában egyes támogatott termelőknek lejtős, másoknak viszont meredek a képzeletbeli focipálya. A folyamatosan változó támogatási politika természetesen már a kezdetektől elismerte, hogy bizonyos területeken, jól körülhatárolt feltételek mellett elfogadható és indokolható lehet állami támogatás nyújtása. Ennek megfelelően az állami támogatások általános tilalma alól számos és napjainkban is egyre bővülő kivétel található a támogatási szabályok között.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave