Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


Jövőben várható szabályozási elképzelések

A büntető igazságügyi együttműködés körében az Unió keresztút előtt áll, egyrészt a kölcsönös elismerés elvének bevezetése, úgy tűnik, nem vihető tovább; a kiadatás, a bizonyítékok beszerzése, a büntetőeljárás egyéb aspektusainak körében az elv érvényesül és a tagállamoknak úgy tűnik az együttműködés ebben a formában bőven elég. Az anyagi jogi szabályozás másrészt soha nem kívánta a tényállási elemek minimális közelítését meghaladni, és az EUMSZ-ben felsorolt „euro-bűncselekményeket” mind szabályozták már uniós szinten. Az áldozatvédelem és a terhelti jogok terén számos előremutató intézkedést fogadtak el a közelmúltban, így ez a terület sem igényel további lépéseket az Unió részéről. Igazából két terület „marad”, amelyeken valóban stratégiai előrelépést lehet tenni: az Európai Ügyészi Hivatal létrehozása és az egyéb uniós politikák büntetőjogi szankciókkal történő megtámogatása az EUMSZ 83. cikk (2) bekezdésében található felhatalmazása alapján. Az Európai Ügyészi Hivatal létrehozása áttörés lenne, a még javarészt kormányközi jelleget mutató, az Eurojust keretében történő együttműködést szupranacionális, vádemelési és nyomozati jogkörrel rendelkező, a tagállamoktól független vádhatósággal felváltani. Mondani sem kell, hogy a hivatal létrehozására vonatkozó javaslat tanácsbeli tárgyalása, részben a tagállami parlamentek negatív véleménye alapján elakadt. Az uniós politikák végrehajtásának büntetőjogi szankciók útján történő kikényszerítése szintén a tagállamok részéről igényli a nemzeti megoldások uniós megoldásokhoz történő igazítását és „a több Európa” elfogadását. Az Európai Tanács a szabadság, biztonság és jog érvényesülése térségére vonatkozó stratégiai iránymutatásai a büntető igazságügyi együttműködés körében semmilyen konkrét új szabályozási elképzelést nem tartalmaz, a meglévő uniós eszközök megerősítését hangsúlyozza, amely a gyakorlatban a jobb tagállami végrehajtást és annak hatékonyabb uniós szintű kikényszerítését jelenti. Az iránymutatás egyértelműen a meglévő intézkedések konszolidációja mellett tesz hitet és általánosságban utal csak a kölcsönös elismerés elvére.1125

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave