bíróság, bírósági eljárás
A bíróság az ítélkezés alapvető funkcióját ellátó büntetőeljárási főszemély.
A bíróság szervezeti felépítése: A hierarchia csúcsán a Kúria (ítélkező és jogegységi tanácsok; büntető, polgári és közigazgatási kollégiumok) áll, alatta az ítélőtáblák (tanácsok; büntető és polgári kollégiumok, a Fővárosi Ítélőtáblán közigazgatási kollégium is), ezek alatt a megyei/fővárosi törvényszékek (tanácsok; csoportok; büntető, polgári, gazdasági, közigazgatási kollégiumok – összevontan is), végül a szervezeti hierarchia legalján a helyi bíróságok: városi/kerületi bíróságok (meghatározott jellegű ügyek intézésére csoportok létesíthetők) találhatóak.
A bíróság feladata az igazságszolgáltatás. A bíróság dönt a terhelt büntetőjogi felelősségéről. (Döntései: bűnösítő ítélet, felmentő ítélet, eljárást megszüntető végzés). Bíróság dönt – ha a Be. eltérően nem rendelkezik – a szabadságelvonással, illetve szabadságkorlátozással járó kényszerintézkedésekről, illetve a bíróság a Be.-ben meghatározott további feladatokat is ellát, ilyen egyéb feladatok például a határozatok végrehajtása kapcsán a bíróságra háruló feladatok. A vádirat benyújtása előtt a bíróság feladatait – ha a Be. eltérően nem rendelkezik – a nyomozási bíró látja el.
Az eljáró bíróságok: Első fokon a helyi bíróságok (városi vagy kerületi bíróságok) vagy a törvényszékek járnak el. Másodfokú bíróságok a törvényszékek (ha első fokon helyi bíróság járt el); az ítélőtáblák (ha első fokon a törvényszék járt el), illetve a Kúria (kivételesen, ha az ítélőtábla határozata elleni fellebbezést a Be. lehetővé teszi). Harmadfokú bíróságok az ítélőtáblák és a Kúria.
A Be.-ben meghatározott esetekben az elsőfokú bíróság hatáskörébe tartozó ügyekben az egyesbíró, illetve a tanács elnöke helyett önálló aláírási joggal bírósági titkár is eljárhat. A bíróság eljárására irányadó, a Be.-ben meghatározott rendelkezéseket ilyen esetben a bírósági titkár eljárására kell alkalmazni. Külön jogszabályban meghatározott esetekben, önálló aláírási joggal, tárgyaláson kívül – a bíró irányítása és felügyelete mellett – bírósági ügyintéző is eljárhat. A bíróság eljárására irányadó, a Be.-ben meghatározott rendelkezéseket ilyen esetben a bírósági ügyintéző eljárására kell alkalmazni. A Be. a bírósági titkárt, illetve a bírósági ügyintézőt is feljogosítja a törvényben meghatározott feladatok ellátására, például a bírósági titkár meghozhatja a tárgyalás mellőzésével hozott végzést, vagy megtarthatja magánvádas ügyben a személyes meghallgatást.
A bíróság összetétele: A helyi bíróságok főszabály szerint egy hivatásos bíróból és két ülnökből álló tanácsban járnak el akkor, ha a törvény nyolcévi vagy ennél súlyosabb szabadságvesztés büntetést rendel az adott bűncselekményre; minden más esetben ülnökök közreműködése nélkül jár el a bíróság ún. egyesbíróként. Ha a törvényszék jár el mint elsőfokú bíróság, akkor szintén egy hivatásos bíróból és két ülnökből álló tanácsban ítélkezik; ugyanakkor a törvényszéken mint elsőfokú bíróságon lehetőség van az ún. öttagú tanács létrehozására. Az öttagú tanács összetétele: két hivatásos bíró és három ülnök. Ha a törvényszék mint másodfokú bíróság jár el, vagy az ítélőtábla és a Kúria mint másodfokú bíróság jár el, akkor három hivatásos bíróból álló tanács ítélkezik. A harmadfokú bíróságok három hivatásos bíróból álló tanácsban ítéleznek.
A tanács összetételét illetően további speciális rendelkezések érvényesülnek a fiatalkorúak, illetve a katonák elleni büntetőeljárásban.