Görgényi Ilona és mtsai

Büntetőjogi fogalomtár


O, Ó

officialitás elve
A hivatalból való eljárás elve a büntetőügyekben eljáró hatóságok pozitív magatartását, cselekvésre irányuló kötelezettségét fejezi ki. A büntetőügyekben eljáró hatóságok a hatáskörükbe tartozó ügyekben – az erre irányuló külön kezdeményezés, indítvány hiányában is – kötelesek a büntetőeljárási feladataikat teljesíteni. Az officialitás elve alapján a nyomozó hatóság köteles minden elkövető minden bűncselekményének felderítésére; az ügyész kötelessége a nyomozás vagy nyomoztatás, a vádemelés és a vádképviselet; a bíróság pedig ítélkezésre, illetve büntetéskiszabásra kötelezett.
A hivatalból való eljárás alóli kivételeket a büntető törvénykönyv (például magánindítvány, feljelentés, kívánat) és a büntetőeljárási törvény (például vádemelés elhalasztása, közvetítői eljárás, magánvád; a büntetőigény érvényesítésének mellőzése, ha az igény a csekélyebb súlyú bűncselekmény folytán keletkezett, és annak a súlyosabb bűncselekmény mellett a büntetőjogi felelősségrevonás szempontjából nincs jelentősége) tartalmazza.
okirat
Okirat az a bizonyítási eszköz, amely valamilyen tény, adat valóságának, esemény megtörténtének vagy nyilatkozat megtételének bizonyítására készül, és arra alkalmas. Az okiratra vonatkozó rendelkezések irányadók az okiratból készült kivonatra és az olyan tárgyra is, amely valamely tény, adat valóságának, esemény megtörténtének vagy nyilatkozat megtételének igazolása céljából műszaki, vegyi vagy más eljárással készült. (Be. 116. §)
okozott költség megtérítésére kötelezés
Ha a terhelt, a védő, a tanú vagy a szakértő önhibájából eljárási kötelezettségeit nem teljesíti, az ezzel okozott költség megtérítésére kötelezhető.
onus probandi
Bizonyítási teher, azaz a büntetőeljárásban megvalósuló bizonyítási kötelezettség. A Be. szerint a bizonyítási teher a vádlót terheli, azaz a vádló feladata a vád bizonyítása. (Vádló alatt értjük: az ügyészt, ha ő lép fel közvádlóként; a magánvádlót; illetve a pótmagánvádlót.) A bizonyítási kötelezettség vádlót terhelő minősége alól ismerünk kivételeket, például a valóság bizonyítása rágalmazás, becsületsértés vagy kegyeletsértés esetén.
opportunitás elve
Az opportunitás elve meghatározott feltételek esetén a bűnüldöző hatóság és az ügyész számára mérlegelhetővé teszi a büntető igény érvényesítését. A pragmatikus irányultságú jogrendszerekben (például angolszász országok) ez az elv dominál.
óvadék
Az előzetes letartóztatást helyettesítő anyagi jellegű intézmény, amelynek során a bíróság a jelenlét biztosítására szolgáló letartóztatás helyett a terhelt előzetes letartóztatásának elrendelését mellőzi, illetőleg az elrendelt előzetes letartóztatást megszünteti, ha a bűncselekményre és a személyi körülményekre, vagyoni helyzetre tekintettel az eljárási cselekményeknél a terhelt megjelenését az óvadék letétele valószínűvé teszi.
óvadéki jogviszony
Óvadék letétele esetén az óvadék letevője és az állam között létrejövő jogviszony.


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 616 9

A könyv az „abszorpció”-tól a „zavar és nyugtalanság keltésére alkalmasság”-ig, az „abszolút eljárási szabálysértés”-től a „zárt tárgyalás”-ig ABC-sorrendben dolgozza a büntető anyagi jog és a büntetőeljárási jog kulcsszavait és azok fogalommagyarázatait. A Büntető Törvénykönyvre és a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény címszavaira épülő tartalom elsősorban e két jogterületen tevékenykedőket segíti a fogalmak egységes értelmezésében és használatában. A kötet hasznos lehet a joghallgatók számára is, elősegítve a vizsgákra való felkészülését, a jogági vagy azokhoz elválaszthatatlanul kapcsolódó alapfogalmak jobb megértését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-buntetojogi-fogalomtar//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave