Görgényi Ilona és mtsai

Büntetőjogi fogalomtár


T

tanács
A társasbíráskodás elvének megfelelően az egyesbírói eljárás kivételes, csak helyi bíróság első fokú eljárásában, valamint a különleges eljárásokban fordul elő. A bíróság három-, öt- vagy héttagú tanácsban jár el. A háromtagú tanács állhat egy hivatásos bíróból és két ülnökből (a helyi bíróság és a törvényszék első fokú eljárásában), vagy három hivatásos bíróból (a jogorvoslati eljárásokban általános megoldás). Öttagú tanács a helyi bíróság és a törvényszék első fokú eljárásában két hivatásos bíróból és három ülnökből áll, míg a Kúria a jogegységi eljárásban és a Kúria határozata ellen bejelentett felülvizsgálati indítvány alapján öt hivatásos bíróból álló tanácsban jár el. Héttagú tanáccsal csak a jogegységi eljárásban találkozhatunk, ha az elbírálandó kérdés több szakágat érint. Lásd még: társasbíráskodás, ülnök.
tanácsülés
A bíróság eljárásának egyik formája. A tanácsülésen a bíróság tagjai és a jegyzőkönyvvezető vesznek részt. Tanácsülést tart a bíróság például a tárgyalás előkészítése során, a tárgyalás keretében a határozat meghozatala céljából és a jogorvoslatok elbírására is több esetben sor kerülhet ezen eljárási forma keretében (másod- és harmadfokú eljárásban, rendkívüli perorvoslati eljárásokban).
tanácsülés a másodfokú eljárásban
A másodfokú bíróság eljárásának formái a tanácsülés mellett a nyilvános ülés és a tárgyalás. A másodfokú bíróság tanácsülésen határoz a következőkről:
  • a fellebbezés elutasításáról, az ügy áttételéről, az ügyek egyesítéséről vagy elkülönítéséről, az eljárás felfüggesztéséről,
  • ha a fellebbezés kizárólag az ítéletnek a lefoglalás megszüntetésére vagy a bűnügyi költségre vonatkozó rendelkezése ellen irányul (korlátozott felülbírálat),
  • ha a vádlott felmentéséről, illetőleg az eljárás vele szemben történő megszüntetéséről határoz,
  • ha a másodfokú bíróság a fellebbezés folytán a fellebbezéssel nem érintett vádlott felmentéséről, illetőleg az eljárás vele szemben történő megszüntetéséről határoz (összefüggő ok), feltéve, hogy e rendelkezéseket a fellebbezéssel érintett vádlott esetében is tanácsülésen hozza meg,
  • ha az elsőfokú bíróság ügydöntő határozatát hatályon kívül kell helyezni (kasszatórius jogkör) és az eljárást [a Be. 373. § (1) bekezdésének I. pontja alapján] meg kell szüntetni:
    • a vádlott halála, elévülés vagy kegyelem miatt,
    • ha az elsőfokú bíróság az eljárás lefolytatásához szükséges magánindítvány, feljelentés vagy kívánat hiányában hozott ítéletet,
    • ha az elsőfokú bíróság törvényes vád hiányában járt el,
    • ha a cselekményt már jogerősen elbírálták;
  • ha az elsőfokú bíróság az ítéletét [a Be. 373. § (1) bekezdésének II–IV. pontjában meghatározott] abszolút eljárási szabálysértéssel hozta meg (lásd még: kasszatórius jogkör),
  • ha az elsőfokú bíróság a büntetőeljárást (a Be. 267. §-a alapján) ügydöntő határozatával szüntette meg,
  • ha a másodfokú bíróság az elsőfokú határozatot a kizárólag az elkobzásra, vagyonelkobzásra, a pártfogó felügyelet elrendelésére, a lefoglalásra, a polgári jogi igényre, a szülői felügyeleti jog megszüntetésére vagy a bűnügyi költség viselésére vonatkozó fellebbezés alapján (a Be. 379. §-ban foglaltak szerint) kizárólag ezen rendelkezés(ek) tekintetében bírálja felül (korlátozott felülbírálat).
A fenti kérdések ugyanakkor nyilvános ülésen vagy tárgyaláson is eldönthetők, a tanács elnöke tanácsülésre tartozó ügyben nyilvános ülést, illetőleg tárgyalást tűzhet ki (fordítva azonban ez nem lehetséges, tehát nyilvános ülésre vagy tárgyalásra tartozó ügyben nem dönthet a másodfokú bíróság tanácsülésen). Fontos rögzítenünk, hogy a tanácsülésen meghozható határozatok fenti felsorolása taxatív.
A nem ügydöntő végzéssel szembeni fellebbezést a fellebviteli bíróság fő szabályként tanácsülésen intézi el (bizonyítás felvétele esetén tart tárgyalást).
tanácsülés a harmadfokú eljárásban
A tanácsülésen a bíróság tagjai és a jegyzőkönyvvezető vesznek részt. A harmadfokú bíróság a büntetőeljárási törvényben taxatíve meghatározott esetekben tart tanácsülést, így, amennyiben:
  • a fellebbezés elutasításáról, az ügy áttételéről, az ügyek egyesítéséről vagy elkülönítéséről, az eljárás felfüggesztéséről határoz,
  • a vádlott felmentéséről, illetőleg az eljárás vele szemben történő megszüntetéséről határoz,
  • a fellebbezés folytán a fellebbezéssel nem érintett vádlott felmentéséről, illetőleg az eljárás vele szemben történő megszüntetéséről határoz (összefüggő ok), feltéve, hogy e rendelkezéseket a fellebbezéssel érintett vádlott esetében is tanácsülésen hozza meg,
  • a fellebbezést a megtámadott határozat megalapozatlansága miatt nem lehet elbírálni,
  • az eljárást meg kell szüntetni a vádlott halála, elévülés, kegyelem, az eljárás megindításához szükséges magánindítvány, feljelentés, kívánat hiánya, a törvényes vád hiánya miatt, vagy azon okból, mert a cselekményt már jogerősen elbírálták (res iudicata),
  • az elsőfokú, illetőleg a másodfokú bíróság az ítéletét abszolút eljárási szabálysértéssel hozta meg,
  • a másodfokú ítélet ellen kizárólag a vádlott javára jelentettek be fellebbezést és nem kérték nyilvános ülés kitűzését.
tanú
A tanú az a személy, akinek a bűncselekmény elkövetéséről tudomása lehet. A tanú, ha megidézik – ha a törvény kivételt nem tesz –, köteles a nyomozó hatóság, az ügyész, illetve a bíróság előtt megjelenni és amennyiben a vallomásának nincs törvényi akadálya, vallomást tenni. A tanú érdekében képviselő (meghatalmazott ügyvéd) járhat el. (Be. 79–80. §§)
tanú képviselete
A tanú kihallgatásánál jelen lehet az érdekében eljáró ügyvéd, aki a tanúnak felvilágosítást adhat a jogairól, de más tevékenységet nem végezhet, és a vallomást nem befolyásolhatja. A kihallgatást követően az arról készült jegyzőkönyvet megtekintheti, és észrevételeit írásban vagy szóban előterjesztheti.
A tizennyolcadik életévét meg nem haladott, valamint a szellemi vagy egyéb képességeiben korlátozott tanú kihallgatásánál a tanú törvényes képviselője és gondozója jelen lehet. Ha a tanú és a törvényes képviselő vagy a gondozó, illetőleg a tanú által megjelölt hozzátartozó között érdekellentét van, a jelenléttel együtt járó jogokat a gyámhatóság gyakorolja. [Be. 85. § (4) bek., 86. § (3)–(4) bekezdés] Lásd még: tanúzási képesség.
tanú kihallgatása a nyomozás során
A tanút az ügyész, illetőleg – ha az ügyész másképp nem rendelkezik – a nyomozó hatóság a tanúkihallgatásra vonatkozó szabályok szerint kihallgatja (l. tanúkihallgatás). A tanúnak nem tehető fel a választ, illetőleg nem bizonyított tény állítását magában foglaló, a törvénnyel össze nem egyeztethető ígéretet tartalmazó kérdés, továbbá olyan kérdés, amely a feleletre útmutatást tartalmaz.
A feljelentő tanúként kihallgatható. Ha a feljelentés tartalmazza a feljelentő előadását, a tanúkénti kihallgatása mellőzhető.
tanú felek általi kihallgatása
Az új Be. lehetővé teszi, hogy a „felek” aktívabb szerepet töltsenek be a bizonyításban. Így az ügyész, a vádlott vagy a védő indítványára a tanács elnöke engedélyezheti, hogy a tanút először az ügyész és a védő kérdések feltevésével hallgassa ki. Ebben az esetben a tanút először az hallgatja ki, aki a kihallgatását indítványozta, ezt követően a tanúhoz az „ellenérdekű fél” intézhet kérdéseket, majd a sértett kérdések feltevését indítványozhatja. Ezt követően újabb kérdéseket az jogosult intézni a tanúhoz, aki a tanú kihallgatását indítványozta, de csak olyan új tényekre és körülményekre nézve, amelyek a másik kérdező kérdése folytán merültek fel. A tanács elnöke és a bíróság tagjai mind a kérdezés befejezése, mind bármelyik kérdésre adott felelet után kérdéseket intézhetnek a tanúhoz.
tanú személyi védelme
Az általános szabályok szerint személyi védelemre jogosult a büntetőeljárásban részt vevő tanú, ha védelme másképp nem oldható meg. Ennek kezdeményezésére a személyi védelmet szabályozó 34/1999. (II. 26.) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdés értelmében az a nyomozó szerv, az ügyész vagy a bíróság jogosult, amely előtt a büntetőeljárás folyik, de a (2) bekezdés szerint az érintett tanú kérelmére vagy hivatalból is kezdeményezhető az intézkedés elrendelése. A személyes védelmet csak különösen indokolt esetben lehet elrendelni. Ilyennek minősül, ha a tanú a büntetőeljárásban való részvétele miatt, illetőleg büntetőeljárási jogai érvényesítésének, kötelezettségei teljesítésének akadályozása, illetve meghiúsítása végett ellene személy elleni erőszakos vagy közveszélyt okozó bűncselekményt követtek el, illetve valószínűsíthető, hogy ellene ilyen bűncselekményt el is követhetnek. A személyi védelem rendszeres járőrszolgálattal, technikai eszközzel, folyamatos hírösszeköttetés megteremtésével, védőruházat biztosításával, őrszemélyzettel, illetve, ha a személyvédelem más módja eredményre nem vezet, őrszemélyzettel biztosított személyi védelem elrendelésére jogosult rendvédelmi szerv kezelésében lévő helyen látható el. (Be. 98. §)
tanúkihallgatás
A Be. a tanúvallomás megtételének jogi környezetét szabályozza. A tanúkihallgatás első lépése a tanú személyi adatainak felvétele (név, születési hely, idő, anyja neve, lakó-, tartózkodási helye, foglalkozása, személyazonosítási okmányának száma) a terhelthez, illetve sértetthez fűződő kapcsolata (elfogult-e vagy sem). Ezekre a kérdésekre akkor is köteles válaszolni, ha egyébként a tanú a vallomást megtagadhatja. Ezt követően a tanút figyelmeztetni kell a tanúzási akadályokra, az igazmondási kötelezettségre, a hamis vád, a hamis tanúzás, a hatóság félrevezetésének tilalmára és következményeire. Ezeket és a figyelmeztetésre adott nyilatkozatát jegyzőkönyvbe kell venni. Ha ez elmarad, a vallomás a bizonyítás során nem használható fel, a vallomás tartalma bizonyítékként nem értékelhető. A figyelmeztetést követően kezdődik a tanú kihallgatása. A tanú(ka)t egyenként kell kihallgatni. A kihallgatás során a tanú kérdésekre válaszol, de arra is módot kell neki adni, hogy a vallomását összefüggően előadja. Ennek során – a tanú védelmére vonatkozó szabályok figyelembevételével – tisztázni kell azt is, hogy a tanú az általa elmondottakról miként szerzett tudomást. A tanú köteles a legjobb tudomása szerint vallomást tenni. Ha a tanú vallomása eltér a korábbi vallomásától, ennek okát tisztázni kell. Az eljárás azonos szakaszában (például nyomozás) a tanú újabb kihallgatásánál a személyi adatokat csak akkor kell rögzíteni, ha abban változás következett be. A tanút a nyomozás és az ügyészi szakaszban a nyomozó hatóság tagja, illetve az ügyész hallgatja ki. Ezekben a szakaszokban bíró (nyomozási bíró) általi kihallgatásra akkor kerülhet sor, ha a tanú az életét közvetlenül veszélyeztető állapotban van, illetve megalapozottan feltételezhető, hogy a tanú tárgyaláson nem jelenhet meg. [Be. 85. § (1)–(3) bek., 87. §]
tanúval szemben alkalmazható kényszerintézkedések
Ha a tanú a vallomástételt, illetőleg az eljárási cselekménynél való közreműködést a következményekre történt figyelmeztetés után jogosulatlanul megtagadja, rendbírsággal sújtható, és az okozott költség megfizetésére kötelezhető.
Ha a tanú a mentességére hivatkozással tagadja meg a vallomástételt, az ennek helyt nem adó határozat elleni jogorvoslatnak halasztó hatálya van. Ha a tanú a szabályszerű idézésre nem jelenik meg, elővezetését lehet elrendelni. [Be. 93–94. §§]
tanúvédelem
A tanú sok esetben ki van téve a terhelt, illetve a terhelthez kapcsolódó személyek (hozzátartozók, rokonok, barátok stb.) zaklatásának, befolyásolási kísérleteinek, ami sokszor veszélynek teszi ki a tanú és hozzátartozói életét, testi épségét, személyes szabadságát. E veszély minimalizálása, megszüntetése, az igazságszolgáltatás hiteles információkhoz fűződő érdeke, a tanú vallomástételi kötelezettségének teljesítése, illetve, hogy ennek megfélemlítésmentesen tehessen eleget, megkívánja, hogy a tanút óvják, megvédjék ezektől a behatásoktól. Ezt a célt szolgálják a különböző tanúvédelmi eszközök. Ezekre az eszközökre a magyar büntetőeljárásban a fokozatosság jellemző.
tanúvédelmi program
A büntetőeljárásban részt vevők, az igazságszolgáltatást segítők védelmi programjáról szóló 2001. évi LXXXV. törvény szerint Védelmi Program a büntetőeljárásban részt vevő tanú, sértett, terhelt, illetve ezen személyek hozzátartozója, továbbá az érintettre tekintettel fenyegetett helyzetben lévő más személy védelmének a személyi védelem keretében nem biztosítható olyan szervezett formája,
  • amelyet a rendőrség – polgári jogi jogviszony keretében – fenyegetett helyzetben lévő személlyel kötött megállapodás szerint végez, és
  • melynek során különleges intézkedések alkalmazása, illetve az érintett társadalmi beilleszkedésének elősegítése érdekében mentális, szociális, gazdasági, humán és jogi támogatás nyújtása szükséges.
A Védelmi Program keretében a Védelmi Szolgálat az érintett személy élete, testi épsége, személyi szabadsága elleni jogellenes cselekmény megelőzése érdekében elrendelheti:
  • a lakóhely, tartózkodási hely megváltoztatásával az érintett biztonságos helyen való elhelyezését, illetve a programba bevont fogva tartottak elhelyezéséül szolgáló büntetés-végrehajtási intézet megváltoztatását,
  • személyi védelem igénybevételét,
  • nyilvántartásokban adatzárlat elrendelését, illetve a nyilvántartott adatokkal kapcsolatos megkeresések jelzésének előírását,
  • névváltoztatást,
  • személyazonosság megváltoztatását,
  • nemzetközi együttműködésben való részvételt. Ezek az intézkedések azonban a tanú büntetőeljárási jogait, illetve kötelezettségeit nem érintik, azonban ezek gyakorlására vonatkozó rendelkezésekben a Be. a következő eltéréseket írja elő:
  • a programban részt vevő személyt a védelmet ellátó szerv útján kell idézni, illetőleg értesíteni, az ilyen személy részére kézbesítendő hivatalos iratot csak a védelmet ellátó szerv útján lehet kézbesíteni,
  • a programban részt vevő személy a büntetőeljárásban eredeti személyazonosító adatait közli, lakóhelyének, illetőleg tartózkodási helyének közlése helyett a védelmet ellátó szerv címét jelöli meg,
  • a programban részt vevő személyes adatait tartalmazó iratokról másolatot, illetve az ilyen személyre vonatkozó bármely felvilágosítás – ideértve a hivatalos szerveket is – csak annak adható, akinek részére a védelmet ellátó szerv azt engedélyezte,
  • a programban részt vevő személy megjelenésével, illetve közreműködésével felmerült költség nem számolható el bűnügyi költségként,
  • a tanú és a terhelt megtagadhatja a vallomást olyan adataira nézve, amelyek ismeretében az új személyazonosságára, illetve tartózkodási helyére lehet következtetni. (Be. 98/A. §)
tanúzási akadályok
A tanúzási kötelezettség alól a Be. több kivételt ismer. Ezek a kivételek két csoportba sorolhatók. Az egyik az ún. abszolút tanúzási akadályok csoportja. Ezek fennállása esetén a törvény megtiltja a nyomozó hatóságnak, az ügyésznek vagy a bíróságnak a tanú kihallgatását, a tanú nem tehet vallomást. Ebbe a körbe tartozik:
  • a lelkész, illetve az egyházi személy, akit hivatásánál fogva titoktartási kötelezettség terhel (pl. gyónási titok),
  • a védő, az olyan információkra nézve, amely mint védőnek jutott a tudomására vagy védőként a terhelttel közölt,
  • az olyan személy, akitől testi vagy szellemi fogyatékossága miatt nyilvánvalóan nem várható helyes vallomás,
  • a hatósági tanú, olyan tényekre, adatokra, körülményekre nézve, amelyekre titoktartási kötelezettség terheli, feltéve, hogy a bíróság, az ügyész vagy a nyomozó hatóság nem mentette fel,
  • minősített adatról (korábban: államtitok vagy szolgálati titok) nem hallgatható ki, aki a titoktartási kötelezettség alól nem kapott felmentést; az ügyész vagy a bíróság megkeresésére a minősítő dönt, hogy a felmentést megadja, vagy a titoktartási kötelezettséget fenntartja.
A tanúzási akadályok másik csoportja az ún. relatív tanúzási akadályok. Ebben az esetben a tanú dönti el, hogy kíván-e tanúvallomást tenni vagy él-e a hallgatás jogával és megtagadja a vallomást. A törvény szerint megtagadhatja a vallomást:
  • a terhelt hozzátartozója;
  • aki önmagát vagy hozzátartozóját bűncselekmény elkövetésével vádolná, az ezzel kapcsolatos kérdésben, akkor is, ha hozzátartozóként a vallomást nem tagadta meg;
  • aki foglalkozásánál vagy közmegbízatásánál fogva titoktartásra köteles (ide nem értve a minősített adatokra vonatkozó titoktartási kötelezettséget, mert az az abszolút tanúzási akadályok körébe tartozik) és a tanúvallomással titoktartási kötelezettségét szegné meg, kivéve, ha ezalól a külön jogszabály szerint jogosult titokgazda felmentette, vagy külön jogszabály szerint a bíróság, az ügyész, illetőleg a nyomozó hatóság megkeresésére a titoktartási kötelezettség alá eső adat továbbítása a felmentésre jogosult számára kötelező. [Be. 81. §, 82. § (1) bek., 84. §]
A vallomás megtagadásának jogára hivatkozás nem eredményezi automatikusan, hogy a tanúnak nem kell vallomást tennie. A megtagadás jogosságáról az eljáró bíróság, ügyész, illetőleg nyomozó hatóság határoz. [Be. 82. § (3) bek.]
tanúzási képesség
Azt a testi, illetve szellemi képességet értjük tanúzási képességen, amelyek birtokában a tanú a látott, hallott, érzékelt, tudomására jutott tényekről, adatokról, eseményekről hitelt érdemlően tud vallomást tenni. A tanúzási képességnek a Be. két korlátját ismeri. Az egyik az életkor. Tanúként rendszerint olyan személy hallgatható ki, aki a tanúvallomás megtételekor már elmúlt tizennégy éves. Aki éppen betöltötte vagy ennél fiatalabb, csak kivételesen, abban az esetben hallgatható ki, ha az általa szolgáltatott, vallomásától várható bizonyíték mással nem pótolható. Az ilyen személyt a vádemelést megelőzően csak a nyomozási bíró hallgathatja ki. A másik korlát a tanú szellemi vagy egyéb állapotában rejlik. Akitől testi vagy szellemi állapota miatt nyilvánvalóan nem várható helyes vallomás, nem hallgatható ki tanúként. Aki szellemi vagy egyéb állapota miatt korlátozottan képes megítélni a tanúvallomás megtagadásának jelentőségét, tanúként csak akkor hallgatható ki, ha vallomást kíván tenni, és a törvényes képviselője vagy a tanúként kihallgatandó által megjelölt hozzátartozó hozzájárul. A törvényes képviselő vagy a kihallgatandó által megjelölt hozzátartozó a tanú érdekében ügyvédet hatalmazhat meg. [Be. 86. § (1)–(2) bekezdés]
tárgyalás
A bírósági eljárás egyik (fő) formája. A bíróság tárgyalást tart, ha a vádlott büntetőjogi felelősségének megállapítására bizonyítást vesznek fel. Az elsőfokú bíróság néhány kivételtől eltekintve (lemondás a tárgyalásról, tárgyalás mellőzése) tárgyaláson hozza meg ügydöntő határozatát. A másodfokú eljárásban a felmerülő kérdések többségében már nyilvános ülésen vagy tanácsülésen is dönthet a bíróság, a harmadfokú eljárásban pedig nem is kerül sor tárgyalásra. A tárgyalás az az eljárási forma, ahol az eljárási garanciák a lehető legteljesebb mértékben érvényesülnek és ellenőrizhetők.
tárgyalás a másodfokú eljárásban
A másodfokú bíróság akkor tart tárgyalást, ha az ügyben olyan bizonyítás felvétele szükséges, amelyre nyilvános ülésen nincsen lehetőség, valamint abban az esetben is, ha a tanács elnöke az egyébként a büntetőeljárási törvény szerint tanácsülésen vagy nyilvános ülésen elbírálható ügyet tárgyalásra tűzte ki (a Be. biztosítja ezt a diszkrecionális jogkört a tanács elnöke számára). A másodfokú tárgyalásra – a büntetőeljárás törvényben rögzített eltérésekkel – alapvetően az elsőfokú tárgyalás szabályai alkalmazandók.
tárgyalás a vádlott távollétében
A bírósági eljárásban – ha a Be. kivételt nem tesz – a vádlott jelenléte a tárgyaláson kötelező. Pergazdaságossági, célszerűségi szempontból, illetve a vádlott döntését tiszteletben tartva a bíróság a tárgyalást a vádlott távollétében is lefolytathatja. Így, ha az eljárás tárgya a vádlott kényszergyógykezelésének elrendelése, és az állapota miatt a tárgyaláson nem jelenhet meg, illetőleg a jogainak gyakorlására képtelen. Ha az eljárás több vádlott ellen folyik, a vádlott távollétében is megtartható a tárgyalásnak az a része, amely őt nem érinti. Ha a vádlott tárgyalás megnyitása során elrendelt elővezetése nem járt eredménnyel, ugyancsak megtartható a tárgyalás a távollétében, de a bizonyítási eljárás csak akkor fejezhető be, ha a vádlott felmentésére vagy vele szemben az eljárás megszüntetésére kerül sor, továbbá, ha a vádlott a szabályszerű idézés ellenére nem jelenik meg, de bejelenti, hogy nem kíván részt venni a tárgyaláson. A rendzavarás miatt kiutasított vagy kivezetett vádlott távollétében a tárgyalás folytatható. A távollévő terhelttel szembeni külön eljárás lefolytatásának értelemszerűen nem lehet akadálya a vádlott távolmaradása.
tárgyalás elhalasztása
Ha a tárgyalás megtartásának akadálya van (például azok távolmaradása esetén, akiknek a jelenléte kötelező), legkésőbb a tárgyalás megnyitásakor a tárgyalás elhalasztására került sor. Amennyiben a bíróság az ügy érdemi tárgyalását megkezdte, a később felmerülő akadály esetén csak a tárgyalás félbeszakításának vagy elnapolásának lehet helye.
tárgyalás elnapolása
A bíróság a bizonyítás kiegészítése céljából, a közvetítői eljárás eredményes befejezése érdekében, vagy más fontos okból a tárgyalást elnapolhatja. Ezzel egyidejűleg a tárgyalás folytatásának napját ki kell tűzni, kivéve, ha – az elnapolás okára tekintettel – kétséges, hogy a tárgyalást hat hónapon belül folytatni lehet.
tárgyalás előkészítése
A bírósági eljárás első szakasza. A vádemelést követően a bíróság megvizsgálja, hogy az eljárás folytatásának feltételei fennállnak-e és alkalmas-e a vád a tárgyalásra. Ekként a tárgyalás előkészítése két feladat megvalósítását szolgálja:
  • biztosítja, hogy csak megalapozott és törvényes vád alapján kerüljön sor tárgyalás kitűzésére;
  • a tárgyalás technikai előkészítése elősegíti, hogy a tárgyalás zökkenőmentesen, gyorsan és eredményesen lefolytatható legyen. E célok elérése érdekében a tárgyalás előkészítése keretében különféle döntések meghozatalára, intézkedések megtételére kerülhet sor (például az ügy áttétele, az eljárás felfüggesztése, megszüntetése, döntés egyes kényszerintézkedések fenntartásáról stb.). A döntési hatáskörök megoszlanak a tanács elnöke és a tanács között azzal, hogy a tanács tanácsülésen vagy előkészítő ülésen hoz határozatot.
tárgyalás félbeszakítása
A tárgyalás félbeszakítására legfeljebb nyolc napra kerülhet sor, ha az az ügy terjedelme miatt vagy egyéb okból szükséges. Erről a tanács elnöke dönthet. A félbeszakítás után – nyolc napon belül – az ügy minden további eljárási cselekmény (előző tárgyalás jegyzőkönyvének ismertetése, tárgyalás elölről kezdése) nélkül folytatható.
tárgyalás időbeli folytonossága
A bíróság a megkezdett tárgyalást az ügy befejezéséig lehetőleg nem szakítja meg. Ha az ügy terjedelme miatt vagy egyéb okból szükséges, a tanács elnöke a megkezdett tárgyalást legfeljebb nyolc napra félbeszakíthatja, a bíróság pedig – bizonyítás kiegészítése céljából, a közvetítői eljárás eredményes befejezése érdekében, vagy más fontos okból – a tárgyalást elnapolhatja. Az elnapolt tárgyalás folytatása kapcsán a nyolcnapos és hat hónapos időmúlásnak van eljárásjogi következménye. Nyolc napon belül a tárgyalás minden további eljárási cselekmény nélkül folytatható. Ha az előző tárgyalás óta nyolc napnál hosszabb idő telt el, és az ismertetést az ügyész, a vádlott, illetve a védő indítványozza, az elnapolt tárgyalást a tárgyalás legutóbbi részéről készült jegyzőkönyv ismertetésével kell folytatni. Hat hónap elteltével a tárgyalást elölről kell kezdeni.
tárgyalás megkezdése
Az elsőfokú bírósági tárgyalás második szakasza. Amennyiben a tárgyalás megnyitását követően a tanács elnöke megállapítja, hogy a tárgyalás megtartásának nincs akadálya, és a tanú, illetőleg a szakértő elhagyta a tárgyalótermet, a bíróság a tárgyalást megkezdi. Ennek során a tanács elnöke felhívására
  • az ügyész ismerteti a vádat,
  • a jelen lévő sértett, illetőleg képviselője nyilatkozik a polgári jogi igény érvényesítéséről, majd
  • a tanúként kihallgatandó sértett a tárgyalótermet elhagyja.
A tárgyalás megkezdésének jelentőségét az ahhoz fűződő joghatások adják. Így a tárgyalás megkezdése után nincs lehetőség az ügy tanács vagy öttagú tanács elé utalására, a tárgyalás elhalasztására, illetve korlátozott az áttétel és a kizárási indítvány előterjesztésének lehetősége.
tárgyalás megnyitása
A tárgyalás első szakasza, amelynek keretében a tárgyalást a vád tárgyának megjelölésével a tanács elnöke megnyitja. Ezután a hallgatóságot a csend és rend megtartására és a rendzavarás következményeire figyelmezteti. Közli a bíróság tagjai, a jegyzőkönyvvezető, az ügyész és a védő nevét. Számba veszi a megjelenteket és megállapítja, hogy az idézettek és értesítettek jelen vannak-e, ettől függően megvizsgálja, hogy a tárgyalást meg lehet-e tartani. A Be. lehetőséget ad arra, hogy a tanács elnöke megtegye a szükséges intézkedéseket a távol maradottak elővezetése, megjelenésre felhívása érdekében, hogy így a tárgyalás megtartásának akadálya viszonylag rövid idő alatt elhárítható legyen.
tárgyalás mellőzése
Olyan sajátos (külön) eljárás, amelynek során a bíróság a vádról tárgyalás nélkül, az iratok alapján dönt, és csak bizonyos, enyhébb szankciókat szabhat ki (korábbi nevén büntetőparancs). Ebben az esetben a bíróság az ügyész indítványára vagy hivatalból a szabadlábon lévő vádlottal szemben tárgyalás mellőzésével végzésben végrehajtásában felfüggesztett, legfeljebb két évig tartó szabadságvesztést, közérdekű munkát, pénzbüntetést, foglalkozástól eltiltást, járművezetéstől eltiltást, kiutasítást (katonával szemben lefokozást, szolgálati viszony megszüntetését is), továbbá intézkedésként próbára bocsátást, megrovást alkalmaz az ötévi szabadságvesztésnél nem súlyosabban büntetendő bűncselekmény esetén, ha a törvény ezeknek a szankcióknak az alkalmazását lehetővé teszi, a tényállás egyszerű, a vádlott a bűncselekmény elkövetését beismerte és a büntetés célja tárgyalás nélkül is elérhető.
tárgyalás méltósága
A tanács elnökének feladata, hogy gondoskodjon a tárgyalás méltóságának megőrzéséről. Ennek érdekében a tárgyalóteremből eltávolíttatja azokat, akik állapotuk vagy megjelenésük folytán a tárgyalás méltóságát sértik. Akit a bíróság előtt kihallgatnak, vagy aki a bírósághoz szól, annak állva kell beszélnie, ezalól azonban a tanács elnöke kivételt tehet.
tárgyalás nyilvánossága
A bíróság tárgyalása nyilvános. A nyilvánosság fontos eljárásjogi garancia, a tisztességes tárgyalás egyik jellegzetessége. Tekintettel arra, hogy az egyes tárgyalótermek befogadóképessége korlátozott, a tanács elnöke a tárgyalás szabályszerű lefolytatása, méltóságának és biztonságának megőrzése érdekében, helyszűke esetén meghatározhatja a hallgatóság létszámát. Ezen túl lehetőséget biztosít a Be. arra is, hogy a tanács elnöke a nyilvánosságot az egész tárgyalásról vagy annak egy részéről indokolt határozattal kizárja és zárt tárgyalást tartson. Ebben az esetben csak a Be.-ben meghatározott személyek lehetnek jelen a tárgyaláson. Ha a zárt tárgyalás elrendelésének indoka megszűnt, a tárgyalást nyilvánosan kell folytatni.
A bíróság a tárgyaláson hozott határozat rendelkező részét teljes terjedelmében, indokolását pedig azon adatok kivételével, melyek nyilvánosságra hozatala olyan érdek sérelmét eredményezné, amelynek védelmében a zárt tárgyalást a bíróság elrendelte, nyilvánosan hirdeti ki.
A nyilvánosság értékét jelzi, hogy a nyilvánosság törvényes ok nélküli kizárása ún. abszolút hatályon kívül helyezési ok.
tárgyalás szakaszai
Az elsőfokú bíróság tárgyalása egymástól jól elkülöníthető szakaszokra osztható. Ezek: a tárgyalás megnyitása, a tárgyalás megkezdése, a bizonyítás, a perbeszédek, felszólalások, a határozathozatal, a határozat kihirdetése, a jogorvoslati nyilatkozatok bejelentése és a tárgyalás berekesztése. Az egyes szakaszok sorrendje kötött, azokat felcserélni nem lehet.
tárgyalás személybeli folytonossága
A tárgyaláson a tanács tagjai mindvégig jelen vannak. A tanács tagjának elkerülhetetlen akadályoztatása esetén az ügydöntő határozatot más összetételű tanács is kihirdetheti. Amennyiben a tanács összetételében változás következik be, a tárgyalást elölről kell kezdeni.
tárgyalás vezetése
A tárgyalást a tanács elnöke vezeti. E tevékenysége során a törvény keretei között megállapítja az elvégzendő cselekmények sorrendjét. A Be. csak néhány esetben határozza meg a bizonyítási cselekmények sorrendjét. Ezt meghaladóan a tanács elnöke – a pertaktikai, pergazdaságossági szempontok mérlegelésével – dönt az eljárási cselekmények elvégzéséről. Ő hallgatja ki a vádlottat, a tanúkat, meghallgatja a szakértőt és teszi meg a szükséges intézkedéseket a további bizonyítási eszközök megvizsgálása érdekében. Ügyel a törvény rendelkezéseinek megtartására, és gondoskodik arról, hogy az eljárásban részt vevő személyek a jogaikat gyakorolhassák, ezekre a figyelmüket felhívja. A tárgyalás vezetése a tanács elnökétől nemcsak a jogszabályok alapos ismeretét, de pszichológiai, logikai stb. ismereteket is követel és olyan tulajdonságok, készségek meglétét teszi nélkülözhetetlenné, amelyek a bírói alkalmasság elengedhetetlen részei (empátia, határozottság stb.).
tárgyalási jegyzőkönyv
A bíróság eljárásáról – rendszerint azzal egyidejűleg – a jegyzőkönyvvezető jegyzőkönyvet készít, amelyben az eljárás menetének és az eljárási szabályok megtartásának nyomon követhetőnek kell lennie. A jegyzőkönyv tartalmi és formai követelményeit a Be. meghatározza. Ha a bíróság ítélete első fokon vagy másodfokon jogerőre emelkedik, rövidített jegyzőkönyvet lehet készíteni.
tárgyalási rendszerek
A büntetőeljárás fejlődése során két tárgyalási rendszer alakult ki: a kontinentális és az angolszász tárgyalási rendszer. A két rendszer napjainkban egyre inkább közelít egymáshoz. Lásd még: A büntetőeljárás alapelvei, inkvizitórius büntetőeljárás és akkuzatórius büntetőeljárás címszó alatt.
tárgyaláson való kötelező részvétel
Megsértése abszolút eljárási szabálysértés, így a másodfokú eljárás során az elsőfokú ügydöntő határozat hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítását eredményezi, ha a tárgyalást olyan személy távollétében tartották meg, akinek a részvétele a törvény értelmében kötelező.
Kivéve:
  • amennyiben az ítéletet a vádlott vagy a védő távollétében hozta meg az elsőfokú bíróság, akkor a felmentő ítéletet vagy az ítélet felmentő részét ezen okból nem kell hatályon kívül helyezni,
  • amennyiben az elsőfokú bíróság tévesen minősítette a cselekményt ötévi vagy ennél súlyosabb szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekménynek, a védő részvételének hiánya miatt nincs helye az ítélet hatályon kívül helyezésének,
  • amennyiben a másodfokú bíróság a bűncselekmény minősítésének megváltoztatása folytán állapítja meg, hogy az elsőfokú bírósági tárgyaláson védő részvétele kötelező lett volna [a Be. 242. § (1) bek. b) pontjára figyelemmel a Be. 46. §-ában foglaltak alapján], az ítéletet csak akkor kell hatályon kívül helyezni
    • ha az ügyész eredetileg is olyan bűncselekmény miatt emelt vádat, amelyre a törvény ötévi vagy ennél súlyosabb szabadságvesztést rendel, vagy
    • ha a bíróság az elsőfokú eljárás során megállapította a vádtól eltérő súlyosabb minősítés lehetőségét.
    (Amennyiben tehát az első fokú eljárás során nem merült fel a fentiek szerint a bűncselekmény tárgyi súlyából fakadó kötelező védelem szükségessége – arra csupán a másodfokú bíróságnak a deliktum minősítése kérdésében elfoglalt eltérő álláspontja adott alapot –, nem kell hatályon kívül helyezni az elsőfokú bíróság ítéletét ezen az alapon.)
tárgyi bizonyítási eszköz
Tárgyi bizonyítási eszköz minden olyan tárgy (dolog), amely a bizonyítandó tény bizonyítására alkalmas, így különösen az, amely a bűncselekmény elkövetésének vagy a bűncselekmény elkövetésével összefüggésben az elkövető nyomait hordozza, vagy a bűncselekmény elkövetése útján jött létre, amelyet a bűncselekmény elkövetéséhez eszközül használtak, vagy amelyre a bűncselekményt elkövették. Tárgyi bizonyítási eszköz az irat, a rajz és minden olyan tárgy, amely műszaki, vegyi vagy más eljárással adatokat rögzít. Ahol a Be. iratról rendelkezik, ezen az adatot rögzítő tárgyat is érteni kell. (Be. 115. §)
társasbíráskodás
A bíróság általában tanácsban ítélkezik. A helyi bíróság előtt folyó első fokú eljárásban és a különleges eljárások többségében azonban egyesbíró jár el. A társasbíráskodás vagy kizárólag szakbírók vagy szakbíró(k) és ülnökök részvételével valósul meg. Első fokon, a helyi bíróság és a törvényszék előtti eljárásban általában egy hivatásos bíróból és két ülnökből álló tanács jár el, de kivételesen két hivatásos bíróból és három ülnökből álló öttagú tanács is alakítható. Másod- és harmadfokon, valamint a rendkívüli perorvoslati eljárásokban három, öt vagy hét hivatásos bíróból álló tanács dönt. Lásd még: tanács, ülnök.
távollévő terhelttel szembeni eljárás
A törvény által meghatározott feltételek esetén akár az egész büntetőeljárást, akár annak bizonyos szakaszát a terhelt távollétében folytatják le. A vádlott távollétében tartott tárgyaláson az ügyész és a védő részvétele kötelező. A vádlottnak a vádiratot, a határozatokat, az idézést és az értesítést hirdetményi úton kell kézbesíteni. Ha a vádlott felkutatására tett intézkedések a távollétében lefolytatott eljárás során vagy azt követően eredményre vezettek, eljárási szaktól függően az eljárás (részbeni) megismétlésére kerül sor.
távoltartás
A terhelt szabad mozgáshoz és a tartózkodási hely szabad megválasztásához való jogát rövid tartamra korlátozó, a bíróság által az eljárás jogerős befejezése előtt elrendelhető kényszerintézkedés.
teljes felülbírálat
Lásd: revízió elve.
tényálláshoz kötöttség a másodfokú eljárásban
A másodfokú bíróság határozatát az elsőfokú bíróság által megállapított tényállásra alapítja (ahhoz kötve van). Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a másodfokú bíróság fő szabályként nem értékelheti az elsőfokú ügydöntő határozatban foglaltaktól eltérően a bizonyítékokat (a felülmérlegelés tilalma). Ezen fő szabály alól két kivételt ismer a magyar büntetőeljárás:
  • az elsőfokú bíróság határozata megalapozatlan,
  • a fellebbezésben új tényt állítottak, vagy új bizonyítékra hivatkoztak, és ennek alapján a másodfokú bíróság bizonyítást folytat le.
tényálláshoz kötöttség a harmadfokú eljárásban
Fő szabályként a harmadfokú bíróság a másodfokú bíróság által alapul vett tényálláshoz kötve van, azaz a határozatát arra a tényállásra alapítja, amelynek alapján a másodfokú bíróság a megtámadott ügydöntő határozatát meghozta.
A harmadfokú bíróság tényálláshoz kötöttsége fő szabálya alól egyetlen kivételt ismer a büntetőeljárási törvény: ha ezen – a másodfokú bíróság által alapul vett – tényállás megalapozatlan.
Ugyanakkor – a másodfokú eljárástól eltérően – a harmadfokú bírósági eljárásban egyáltalán nincs helye bizonyításnak (összefüggésben azzal, hogy a fellebbezésben sem lehet új tényt állítani, új bizonyítékra hivatkozni, új bizonyítást indítványozni, továbbá azzal, hogy a harmadfokú eljárásban nincs helye tárgyalás tartásának).
Így a megalapozatlanság kiküszöbölésére harmadfokon nyitva álló egyetlen lehetőség, ha a helyes tényállás az iratok alapján megállapítható, vagy a helytelen ténybeli következtetés az iratok alapján kiküszöbölhető, ebben az esetben a harmadfokú bíróság a tényállást hivatalból kiegészítheti vagy helyesbítheti.
terhelt
A terhelt az, akivel szemben büntetőeljárást folytatnak. A terhelt egy gyűjtőfogalom, az elnevezés a büntetőeljárás különböző szakaszaiban változik :
  • amíg a nyomozó hatóság nem dönt a feljelentés alapján a büntetőeljárás megindításáról feljelentett személy;
  • a nyomozás során gyanúsított;
  • a bírósági eljárásban vádlott;
  • a büntetés jogerős kiszabása, illetve a megrovás, próbára bocsátás vagy javítóintézeti nevelés jogerős alkalmazása után elítélt vagy – felmentő ítéletet követően – jogerősen felmentett.
A törvény rögzíti a terhelt alapvető jogosultságait, így nevesíti
  1. az ügy megismeréséhez való jogosultságát: amely az eljárás tárgyáról és annak változásáról való értesülési jog, jelenléti jog; iratbetekintési jog; felvilágosításkérési jog a büntetőeljárási jogairól és kötelességeiről, kérdésfeltevési jog;
  2. az ügy előbbrevitelével kapcsolatos jogosultságait: amelyek a felkészülésre való jog, indítványtételi és észrevételezési jog; védelemhez való jog; jogorvoslati jogosultság, védővel, illetve külföldi terhelt esetén a konzuli képviselővel való érintkezési jog.
A terhelt kötelezettségeinek két csoportja van. Az első csoporthoz a terheltnek az eljárási cselekményekben való személyes részvételére vonatkozó jogai tartoznak (például jelenléti kötelezettség meghatározott eljárási cselekményeknél), a másodikhoz pedig az eljárási cselekményekben való közreműködésére vonatkozó kötelezettségek tartoznak (például szakértői vizsgálat tűrésére vonatkozó kötelezettség). A terhelt kötelessége továbbá, hogy lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét, és annak megváltozását az elköltözés után 3 munkanapon belül annál a bíróságnál, ügyészségnél, illetve nyomozó hatóságnál bejelentse, amelyik vele szemben büntetőeljárást folytat.
terhelt vallomása
Az egyik leggyakoribb bizonyítási eszköz. A Be. a tanúvallomáshoz hasonlóan a vallomás jogi környezetét szabályozza. Ehhez a következők tartoznak: A terhelt kihallgatása előtt meg kell állapítani a személyazonosságát (nevét, születési nevét, korábbi nevét, születési idejét és helyét, anyja nevét, lakóhelyének és tartózkodási helyének lakcímét, a személyazonosító okmánya számát és az állampolgárságát). Ezekre a kérdésekre a terhelt akkor is köteles válaszolni, ha egyébként a vallomástételt megtagadja.
A terheltet a kihallgatásának megkezdésekor figyelmeztetni kell arra, hogy nem köteles vallomást tenni, a vallomás tételét, illetve az egyes kérdésekre történő válaszadást a kihallgatás folyamán bármikor megtagadhatja, de bármikor dönthet úgy, hogy vallomást tesz, akkor is, ha korábban a vallomástételt megtagadta. Arra is figyelmeztetni kell, hogy amit mond, illetve rendelkezésre bocsát, bizonyítékként felhasználható. A figyelmeztetést, valamint a terheltnek a figyelmeztetésre adott válaszát jegyzőkönyvbe kell venni. A figyelmeztetés és a figyelmeztetésre adott válasz jegyzőkönyvezésének elmaradása esetén a terhelt vallomása bizonyítási eszközként nem vehető figyelembe.
A terhelt kihallgatása a foglalkozására, munkahelyére, iskolai végzettségére, családi, kereseti és vagyoni körülményeire, továbbá a korábbi büntetésére és az eljárás tárgyától függően a katonai rendfokozatára és a kitüntetéseire vonatkozó kérdésekkel kezdődik. Ezt követi a terhelt részletes kihallgatása.
Ha a terhelt a vallomástételét megtagadja, figyelmeztetni kell arra, hogy ez az eljárás folytatását nem akadályozza. Ha a terhelt vallomást tesz, figyelmeztetni kell, hogy a vallomásában mást bűncselekmény elkövetésével hamisan nem vádolhat. Arra a bűncselekményre nézve, amelyre a terhelt a vallomástételét megtagadta, a terhelthez további kérdések nem intézhetők, és a terhelt a többi terhelttel, illetőleg a tanúkkal nem szembesíthető, kivéve, ha előtte úgy dönt, hogy vallomást tesz. A vallomástételének megtagadása nem érinti a terhelt kérdezési, észrevételezési és indítványtételi jogát.
Ha a terhelt vallomást kíván tenni, a vallomástétel lehetőségét biztosítani kell.
A terheltnek módot kell adni arra, hogy a vallomását összefüggően előadhassa, ezt követően kérdések intézhetők hozzá. Ha a terhelt vallomása a korábbi vallomásától eltér, ennek okát tisztázni kell.
A terhelt beismerése esetén – ha a Be. eltérően nem rendelkezik – meg kell szerezni az egyéb bizonyítékokat is.
A terhelteket egyenként kell kihallgatni. A terhelt a vallomását saját kezűleg vagy más módon leírhatja, ezt az iratokhoz kell csatolni. (Be. 117–118. §§)
testi kényszer alkalmazása
Ha megalapozottan feltehető, hogy eljárási cselekmény biztosítása vagy bizonyítási cselekmény foganatosítása céljából a törvényben meghatározott személyekkel szemben testi kényszer alkalmazása szükséges, erről az eljárási cselekmény elvégzését elrendelő hatóság rendelkezhet.
tettenérés
Tettenérés (régies nevén tettenkapás) akkor áll fenn, ha az elkövető a bűncselekmény törvényi tényállását egészben vagy részben szemtanú jelenlétében valósítja meg, illetőleg őt a helyszínről távoztában vagy üldözés közben fogják el.
tevékeny megbánás értékelése
A tevékeny megbánás értékelésére a Btk. rendelkezései adnak lehetőséget. A Btk. 36. § (1) bekezdése szerint nem büntethető, a (2) bekezdés szerint pedig a büntetése korlátlanul enyhíthető annak a terheltnek, aki az ott körülírt bűncselekmény elkövetését a vádemelésig beismerte, és közvetítői eljárás keretében a sértett által elfogadott módon és mértékben a bűncselekménnyel okozott sérelmet jóvátette. Az (1) bekezdésben meghatározott feltételek fennállása esetén az ügyész és a bíróság jogosult az eljárás megszüntetésére, míg a büntetés korlátlan enyhítése a bíróság feladata a büntetéskiszabás körében. [Btk. 36. § (1)–(2) bek.]
tisztán formális bizonyítási rendszer
Ennek a kora-középkorban kialakult, Európában a XIV–XV. századig fennmaradt, az 1215-ös IV. Lateráni zsinat decretumainak megalkotásáig az egyház által is támogatott bizonyítási rendszernek az alapgondolata az, hogy a teremtő közvetlenül avatkozik be az emberek életébe és mutatja meg, hogy mi a jó és a rossz. A bűncselekmények esetén pedig különböző próbák során mutatja meg, hogy ki az elkövető és ki az ártatlan. Ez valójában nem a klasszikus értelemben vett bizonyítás, hiszen nem a feltárt tényeken, adatokon, bizonyítékokon alapul, hanem azon, hogy a vádló és vádlott közül ki teljesíti, állja ki eredményesen a próbát (gyógyul meg a tüzesvas- vagy forróvíz-próba után a keze vagy a lába, éli túl a vízpróbát, nyer a párbajban, több eskütársat tud összegyűjteni).
tisztességes eljárás
Lásd: fair eljárás.
titkos adatszerzés
A büntetőeljárásban a Be. alapján, a nyomozás során bírói engedéllyel vagy anélkül, az érintett személy tudta nélkül lefolytatott adatszerzés.
titkos adatszerzés elrendelésének általános feltételei
Titkos adatszerzésnek akkor van helye, ha megalapozottan feltehető, hogy más módon a bizonyíték beszerzése kilátástalan, vagy aránytalanul nagy nehézséggel járna, és a titkos adatszerzéssel a bizonyíték beszerzése valószínűsíthető. [Be. 202. § (6) bek.]
titkos adatszerzés engedélyezése
A titkos adatszerzés engedélyezéséről a nyomozási bíró az ügyész indítványára határoz. Az indítványnak tartalmaznia kell
  1. a nyomozást végző ügyészi szerv vagy nyomozó hatóság megnevezését, a nyomozás elrendelésének időpontját, az ügy számát,
  2. a titkos adatszerzés tervezett alkalmazásának helyét, telefonlehallgatás esetén a kapcsolási számot is,
  3. a titkos adatszerzés tervezett alkalmazásával érintett nevét, illetőleg az azonosításra alkalmas adatot, valamint a titkos adatszerzés vele szemben alkalmazni kívánt eszközének, illetőleg módszerének megnevezését,
  4. az alkalmazás tervezett tartamának kezdő és befejező időpontját, naptári napban és órában meghatározva,
  5. az alkalmazás feltételeinek a meglétére vonatkozó részletes leírást, így különösen az alapul szolgáló bűncselekmény megnevezését és a bűncselekmény gyanújára okot adó adatokat, a titkos adatszerzés elkerülhetetlen alkalmazását indokoló körülményeket, az alkalmazás célját és annak valószínűsítését, hogy a bizonyíték a titkos adatszerzés során alkalmazott eszközzel, illetőleg módszerrel beszerezhető,
  6. halaszthatatlan elrendelés esetén annak okát és időpontját.
titkos adatszerzés eredményének felhasználása
A titkos adatszerzés eredménye annak a bűncselekménynek a bizonyítására, és azzal szemben használható fel, amely miatt és akivel szemben a titkos adatszerzést a bíróság engedélyezte. Akivel szemben a titkos adatszerzést a bíróság engedélyezte, a titkos adatszerzés eredménye olyan bűncselekmény bizonyítására is felhasználható, amelyet az engedélyben nem jelöltek meg, feltéve, hogy a titkos adatszerzés e törvényben meghatározott feltételei ez utóbbi bűncselekmény tekintetében is fennállnak. Annak a bűncselekménynek a bizonyítására, amely miatt a titkos adatszerzést a bíróság engedélyezte, a titkos adatszerzés eredménye minden elkövetővel szemben felhasználható.
Bizonyítékként nem lehet felhasználni a titkos adatszerzés eredményét, ha a titkos adatszerzést azért szüntették meg, mert a halaszthatatlan elrendelés esetén a bíróság az indítványt elutasította, vagy ha a bíró megállapítja, hogy az engedély kereteit túllépték, vagy a titkos adatszerzés érintettje – anélkül, hogy azt a bíróság engedélyezte volna – az ügyben eljáró védő, illetőleg olyan személy, aki tanúként nem hallgatható ki, vagy a vallomástételt a Be. 82. § (1) bekezdése alapján megtagadhatja.
Ha a bíró megállapítja, hogy az engedély kereteit túllépték, a titkos adatszerzést megszünteti, más törvénysértés esetén a titkos adatszerzést megszüntetheti. E végzés ellen fellebbezésnek nincs helye. [Be. 205. § (3) bek. második mondat, Be. 206. § (3)–(5) bek.]
titkos adatszerzés eredményeinek megismerése
A titkos adatszerzés során keletkezett és rögzített adatok megóvásáról az ügyész, illetőleg a titkos adatszerzést folytatott nyomozó hatóság a minősített adat védelméről szóló törvényben szabályozottak szerint gondoskodik. A titkos adatszerzés tényét, valamint az azzal beszerzett és rögzített adatot a titkos adatszerzés végrehajtása során, illetőleg azt követően mindaddig, amíg a titkos adatszerzésről szóló jelentést az ügyész nem csatolta az iratokhoz, az engedélyező bíró, az ügyész és a nyomozó hatóság, valamint az ügyész és a nyomozó hatóság hivatali felettese (szolgálati elöljárója) ismerheti meg. A titkos adatszerzés engedélyezésével kapcsolatos bírósági iratokat az engedélyező bíró ügyelosztást végző vezetője, valamint a törvényszék elnöke (igazgatási vezető) is megismerheti.
A titkos adatszerzést engedélyező bíró megkeresésére a titkos adatszerzés során a megkeresés időpontjáig beszerzett adatokat az ügyész köteles bemutatni. Ha a bíró megállapítja, hogy az engedély kereteit túllépték, a titkos adatszerzést megszünteti, más törvénysértés esetén a titkos adatszerzést megszüntetheti. E végzés ellen fellebbezésnek nincs helye.
A külön törvény alapján a nyomozást megelőzően végzett titkos információgyűjtés eredményét – annak a büntetőeljárásban történő felhasználásáig – a külön törvényekben meghatározottak ismerhetik meg.
Az ügyész a titkos adatszerzés tényéről – annak befejezését követően – értesíti a bírói engedélyben érintettet, ha az érintett ellen nem indult büntetőeljárás, és az értesítés a büntetőeljárás sikerét nem veszélyezteti. (Be. 205. §)
titkos adatszerzés formái
Az ügyész és a nyomozó hatóság bírói engedély alapján az elkövető kilétének, tartózkodási helyének megállapítása, elfogása, valamint bizonyítási eszköz felderítése érdekében a nyomozás elrendelésétől a nyomozás iratainak ismertetéséig az érintett tudta nélkül
  1. a magánlakásban történteket technikai eszközzel megfigyelheti és rögzítheti,
  2. postai küldeményt, beazonosítható személyhez kötött zárt küldeményt felbonthat, ellenőrizhet, és azok tartalmát technikai eszközzel rögzítheti, valamint elektronikus hírközlési szolgáltatás útján továbbított kommunikáció tartalmát megismerheti, az észlelteket technikai eszközzel rögzítheti,
  3. számítástechnikai eszköz vagy rendszer útján továbbított, vagy azon tárolt adatokat megismerheti, rögzítheti és felhasználhatja (a továbbiakban titkos adatszerzés).
titkos adatszerzés halaszthatatlan elrendelése
Ha az engedélyezés olyan késedelemmel járna, amely a titkos adatszerzés sikerét veszélyeztetné, az ügyész legfeljebb hetvenkét óra időtartamra elrendelheti a titkos adatszerzést (halaszthatatlan elrendelés). Ez esetben az elrendeléssel egyidejűleg az engedélyezés iránti indítványt is elő kell terjeszteni. Ha a bíróság az indítványt elutasította, változatlan ténybeli alapon újabb halaszthatatlan elrendelésnek nincs helye.
titkos adatszerzés időtartama
A titkos adatszerzés legfeljebb kilencven napra engedélyezhető, ez ismételt indítványra egy alkalommal legfeljebb kilencven nappal meghosszabbítható. Ha a bíróság az indítványnak helyt ad, és az engedélyezés idején a titkos adatszerzés indítvány szerinti kezdő időpontja már elmúlt, az alkalmazás kezdő időpontja az engedélyezés napja. (Be. 203. §)
titkos adatszerzés végrehajtása
A titkos adatszerzést külön törvényben meghatározott szervezet hajtja végre. Ha az ügyészségi nyomozás során elrendelt titkos adatszerzés tárgya nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagja által elkövetett bűncselekmény, az ügyész titkos adatszerzés elvégzésére az érintett nemzetbiztonsági szolgálatot is felkérheti.
A hírközlési szolgáltatást, a postai küldemények, illetőleg a számítástechnikai rendszer útján rögzített adatok továbbítását, feldolgozását, kezelését végző szervezetek kötelesek a titkos adatszerzés végrehajtását biztosítani és a titkos adatszerzésre jogosult hatóságokkal együttműködni. A hírközlési szolgáltatást, valamint a postai küldemények továbbítását végző szervezetek kötelezettségeiről és az együttműködés részletes szabályairól külön jogszabály rendelkezik.
A titkos adatszerzést az ügyész, illetőleg a nyomozó hatóság vezetője haladéktalanul megszünteti, ha
  1. halaszthatatlan elrendelés esetén a bíróság az indítványt elutasította,
  2. az engedélyben meghatározott célját elérte,
  3. az engedélyben megállapított időtartam eltelt,
  4. a nyomozást megszüntették,
  5. nyilvánvaló, hogy a további alkalmazástól sem várható eredmény.
A titkos adatszerzés befejezését követő nyolc napon belül a titkos adatszerzést folytatott ügyész, illetőleg nyomozó hatóság megsemmisíti a titkos adatszerzés célja szempontjából érdektelen, rögzített adatot és az ügyben nem érintett személy rögzített adatait, kivéve azokat az adatokat, amelyek felhasználását a 206. § (4)–(5) bekezdése lehetővé teszi. A (3) bekezdés a) pontja esetében az addig rögzített adatokat haladéktalanul meg kell semmisíteni.
A titkos adatszerzés végrehajtásáról jelentést kell készíteni, amely részletesen tartalmazza a titkos adatszerzés lefolyását, így különösen azt, hogy annak során milyen eszközt, illetőleg módszert, meddig és hol alkalmaztak, a titkos adatszerzés – a fedett nyomozó kivételével – mely természetes vagy jogi személyt, illetőleg jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetet érintett, a titkos adatszerzés során milyen – meg nem semmisített – adatot, milyen módon, milyen forrásból, hol és mikor szereztek meg. A jelentést úgy kell elkészíteni, hogy abból a bíróság engedélyező végzésében foglaltak megtartása megállapítható legyen. A jelentésben ki kell térni arra is, hogy a titkos adatszerzés elérte-e a célját, és ha nem, akkor annak milyen akadálya volt. A jelentést a titkos adatszerzést folytatott ügyészi szerv, illetőleg nyomozó hatóság vezetője írja alá. [Be. 204. §, 206. § (4)–(5) bek.]
titkos adatszerzéssel érintett bűncselekmények
Titkos adatszerzésnek:
  1. öt évig terjedő vagy ennél súlyosabb szabadságvesztéssel büntetendő szándékos bűncselekmény,
  2. üzletszerűen vagy bűnszövetségben elkövetett, három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény,
  3. a lelkiismereti és vallásszabadság megsértése, a kitartottság, a hivatali visszaélés bűncselekménye,
  4. az emberkereskedelem, a tiltott pornográf felvétellel visszaélés, a kerítés, az embercsempészés, a hivatali visszaélés, a bűnpártolás, a vesztegetés, a vesztegetés nemzetközi kapcsolatban, a környezetkárosítás, a természetkárosítás, a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése három évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett alakzata,
  5. a visszaélés minősített adattal cím alá tartozó bűncselekmények,
  6. az a)–e) pontban meghatározott bűncselekmény kísérlete, valamint – ha az előkészületet a törvény büntetni rendeli – előkészülete esetében van helye.
Ha a nyomozást az ügyész végzi, titkos adatszerzésnek a felsorolt bűncselekményeken kívül az alábbi esetekben van helye:
  1. a közjogi tisztség betöltésén alapuló mentességet élvező személy, a nemzetközi jogon alapuló mentességet élvező személy sérelmére elkövetett hivatalos személy elleni erőszak, továbbá a nemzetközileg védett személy elleni erőszakkal fenyegetés,
  2. a bíró, az ügyész, a bírósági és ügyészségi titkár, fogalmazó és ügyintéző, az ügyészségi nyomozó, az önálló és a megyei bírósági végrehajtó és végrehajtó-helyettes, a közjegyző és a közjegyzőhelyettes, a rendőrség hivatásos állományú tagja sérelmére elkövetett hivatalos személy elleni erőszak, valamint a felsoroltak, továbbá a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hivatásos állományú tagja, továbbá a nem hivatásos állományú pénzügyi nyomozó vonatkozásában elkövetett, három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő közélet tisztasága elleni bűncselekmények,
  3. a b) pontban felsoroltak vonatkozásában elkövetett vesztegetés feljelentésének elmulasztása és a befolyással üzérkedés,
  4. a Be. 29. § f) pontjában meghatározott igazságszolgáltatás elleni bűncselekmények, kivéve a hatóság félrevezetését,
  5. a külföldi hivatalos személy ellen elkövetett bűncselekmények, valamint a nemzetközi közélet tisztasága ellen elkövetett bűncselekmények,
  6. a katonai büntetőeljárásra tartozó, az a)–e) pontban felsorolt bűncselekmények. (Be. 201. §)
titkos adatszerzéssel érintett személyek
Titkos adatszerzést elsősorban a gyanúsítottal, illetve azzal a személlyel szemben lehet alkalmazni, aki a bűncselekmény elkövetésével a nyomozás addigi adatai alapján gyanúsítható.
Titkos adatszerzés mással szemben akkor alkalmazható, ha az előző bekezdésben megjelölt személlyel való bűnös kapcsolattartásra adat merült fel, vagy ilyen kapcsolat megalapozottan feltehető. A Be. a bűnös kapcsolattartással kapcsolatban a lelkészt, illetve egyházi személyt, a tanúvallomás megtagadására jogosult, illetve az ügyben védőként eljáró személyeket emeli ki.
Az ügyben védőként eljáró ügyvéd magánlakásában és irodájában, illetőleg az ügyvéd birtokában lévő telefonvezetékre vagy más hírközlési rendszerre, az ügyvéd levelezésére, ideértve a számítástechnikai rendszer útján történő levelezést is, akkor végezhető titkos adatszerzés, ha az ügyvéddel szemben a terhelt ellen folyamatban lévő üggyel összefüggő bűncselekmény megalapozott gyanúja merült fel.
A rendőrségi fogdában, illetőleg a büntetés-végrehajtási intézetben levő ügyvédi beszélőhelyiségben akkor végezhető titkos adatszerzés, ha az ügyvéddel szemben a terhelt ellen folyamatban lévő üggyel összefüggő bűncselekmény megalapozott gyanúja merült fel.
Az előző két bekezdés rendelkezéseit kell alkalmazni a lelkészre, egyházi személyre, valamint tanúvallomás megtagadására jogosultakra.
A titkos adatszerzésnek nem akadálya, ha az kívülálló személyt elkerülhetetlenül érint. [Be. 202. § (1)–(5) bek.]
titkos információgyűjtés
A nyomozás elrendelése előtt, az Rtv. rendelkezései alapján bírói engedéllyel vagy anélkül, az érintett tudta nélkül folytatott információgyűjtés.
titkos információgyűjtés eredményének felhasználása
A bűnüldözési célból folytatott, bírói engedélyhez kötött titkos információgyűjtés, valamint a nem bűnüldözési célból folytatott, bírói engedélyhez, illetve az igazságügyért felelős miniszter engedélyéhez kötött titkos információgyűjtés eredménye a büntetőeljárásban bizonyítékként akkor használható fel, ha
  1. a titkos adatszerzés engedélyezésének e törvényben meghatározott feltételei a bizonyítani kívánt bűncselekmény tekintetében fennállnak,
  2. a titkos információgyűjtés engedélyezését kérő szerv a büntetőeljárásban felhasználni kívánt információ megszerzését követően a nyomozást haladéktalanul elrendelte vagy a feljelentési kötelezettségének haladéktalanul eleget tett.
A titkos információgyűjtés engedélyezését kérő szerv a nyomozás elrendelésével vagy a feljelentés megtételével egyidejűleg kezdeményezi az illetékes ügyésznél a titkos információgyűjtés eredményének a büntetőeljárásban bizonyítékként történő felhasználásra való alkalmasságának megállapítását, ha
  1. a bűnüldözési célból folytatott titkos információgyűjtés során keletkezett és rögzített adat az engedélyben nem megjelölt személyre, illetve nem megjelölt bűncselekményre,
  2. a nem bűnüldözési célból folytatott titkos információgyűjtés során keletkezett és rögzített adat az engedélyben nem megjelölt személyre vonatkozik.
A felhasználásra való alkalmasságról történő döntés érdekében az ügyész hetvenkét órán belül a nyomozási bíróhoz fordul. A titkos információgyűjtés eredménye akkor alkalmas a büntetőeljárásban bizonyítékként történő felhasználásra, ha a már ismertetett feltételek fennállnak és megalapozottan feltehető, hogy más módon a bizonyíték beszerzése kilátástalan, vagy aránytalanul nagy nehézséggel járna. A nyomozási bíró a felhasználásra való alkalmasságról indokolt végzéssel határoz. A felhasználásra való alkalmasság tárgyában hozott döntés a titkos információgyűjtés során keletkezett és rögzített adat minősített jellegét nem érinti. A büntetőeljárásban bizonyítékként történő felhasználásra való alkalmasság megállapítása esetén az érintett adatot csak akkor kell megsemmisíteni, ha az ügyész a (4) bekezdés alapján annak bizonyítékként történő felhasználását nem indítványozta.
A titkos információgyűjtés eredményének a büntetőeljárásban bizonyítékként történő felhasználását a felhasználás feltételeinek fennállása esetén a nyomozás elrendelését követően az ügyész indítványozhatja. Az indítványról a nyomozási bíró határoz.
A bírói engedélyhez kötött titkos információgyűjtés tényét a megyei (fővárosi) bíróság elnöke igazolja. Az igazolás tartalmazza a bíróság megjelölését, az engedéllyel érintett ügy számát és tárgyát, az érintett személy nevét, a titkos információgyűjtés engedélyezésére irányuló előterjesztés, illetve az engedély kereteit. (Be. 206/A. §)
tolmács
Ha a terhelt nem magyar anyanyelvű személy, és az eljárás során az anyanyelvét, regionális vagy kisebbségi nyelvét kívánja használni, tolmácsot kell igénybe venni. Ha az anyanyelv használata aránytalan nehézségbe ütközne, a magyar nyelvet nem ismerő személy által ismertként megjelölt más nyelv használatát kell tolmács útján biztosítani. Csak külön jogszabályban meghatározott feltételeknek megfelelő személy vehető igénybe tolmácsként. Ha ez nem lehetséges, kellő nyelvismerettel rendelkező személy (eseti tolmács) is kirendelhető. Tolmácson a szakfordítót is érteni kell. Ha a kihallgatandó személy
  • hallássérült, kérésére jelnyelvi tolmács közreműködésével kell kihallgatni, vagy a kihallgatás helyett írásban is nyilatkozatot tehet,
  • siketvak, kérésére jelnyelvi tolmács közreműködésével kell kihallgatni,
  • beszédfogyatékos, kérésére a kihallgatás helyett írásban tehet nyilatkozatot.
A szakértőkre vonatkozó rendelkezések irányadók a tolmácsra is. (Be. 114. §)
törvényes bíróság
A törvényes előírások szerinti bíróság eljárásához való jog a büntetőeljárás garanciális eleme, alapvető jog. E garanciális követelmény megsértése abszolút eljárási szabálysértés: a másodfokú bíróság hatályon kívül helyezi az elsőfokú bíróság ítéletét, és az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasítja, ha a bíróság nem volt törvényesen megalakítva, vagy a tárgyaláson a tanács tagjai nem voltak mindvégig jelen [kivéve, ha a másodfokú bíróság a bűncselekmény minősítésének megváltoztatása folytán állapítja meg, hogy az ügyben az elsőfokú bíróság tanácsának (tehát nem egyesbírónak) kellett volna eljárnia].
törvényes képviselő
A kiskorú vagy kóros elmeállapotú eljárási résztvevő jogait (részben) törvényes képviselője útján gyakorolhatja. Ilyen esetben az eljárási kötelezettségek egy részének a címzettje is a törvényes képviselő (például rendbírsággal ő sújtható).
törvényes vád
A törvényes vád fogalmát a Be. az alapvető rendelkezések között adja meg. Eszerint törvényes a vád, ha a vádemelésre jogosult a bírósághoz intézett indítványában meghatározott személy pontosan körülírt, büntetőtörvénybe ütköző cselekménye miatt a bírósági eljárás lefolytatását kezdeményezi. Ez alapján kizárólag a vádemelésre jogosulttól (az ügyész, a sértett vagy jogutódja mint pótmagánvádló, magánvádló) származó vád tekinthető törvényesnek, s csak akkor, ha a büntetőtörvénybe ütköző cselekményt és annak elkövetőjét pontosan meghatározza. A vád törvényességét a bíróság a vádemelést követően már a tárgyalás előkészítése során, s azt követően a jogerős határozat meghozataláig folyamatosan vizsgálja, s ha azt állapítja meg, hogy a vád nem törvényes, köteles megszüntetni az eljárást. A törvényes vád hiánya ún. abszolút hatályon kívül helyezési ok, így a másod- és a harmadfokú bíróság, sőt a felülvizsgálat során a Kúria is köteles megszüntetni az eljárást, ha az alsóbb szintű bíróság törvényes vád hiányában járt el.


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 616 9

A könyv az „abszorpció”-tól a „zavar és nyugtalanság keltésére alkalmasság”-ig, az „abszolút eljárási szabálysértés”-től a „zárt tárgyalás”-ig ABC-sorrendben dolgozza a büntető anyagi jog és a büntetőeljárási jog kulcsszavait és azok fogalommagyarázatait. A Büntető Törvénykönyvre és a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény címszavaira épülő tartalom elsősorban e két jogterületen tevékenykedőket segíti a fogalmak egységes értelmezésében és használatában. A kötet hasznos lehet a joghallgatók számára is, elősegítve a vizsgákra való felkészülését, a jogági vagy azokhoz elválaszthatatlanul kapcsolódó alapfogalmak jobb megértését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-buntetojogi-fogalomtar//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave