ügyész
Magyarország legfőbb ügyésze és az ügyészség gondoskodik az állampolgárok jogainak védelméről.
Magyarország ügyészi szervezete tagozódásban a következő: az ügyészi szervezet élén a Legfőbb Ügyészség található, élén a legfőbb ügyésszel. Ez alatt a fellebbviteli főügyészségek (melyek az ítélőtáblák mellett szerveződtek) találhatók, a következő szinten pedig a megyei/fővárosi főügyészségek. A legalsó szinten helyezkednek el a helyi ügyészségek, ez utóbbiak városi ügyészségek (illetve a fővárosban kerületi ügyészségek), nyomozó ügyészségek, törvényességi felügyeleti ügyészségek lehetnek.
Az ügyész feladatai: az ügyész a közvádló, akinek feladata a vádemelés és a vád képviselete a bíróság előtt. A törvény ezzel összhangban rendelkezik úgy, hogy az ügyész a vádemelés feltételeinek megállapítása végett nyomoz vagy nyomozást végeztet. Ha az ügyész végzi a nyomozást, akkor a nyomozási feladatokat a nyomozó ügyészségek végzik. A Központi Nyomozó Főügyészség hatásköre az ország egész területére kiterjed, és a nagyobb jelentőségű ügyekben végzi az ügyészi nyomozati tevékenységet.
Az ügyész feladata arra is kiterjed, hogy fölöslegesen ne folytassanak a nyomozó hatóságok nyomozást; olyan ügyeket ne vizsgáljanak, ahol a felelősségre vonás eleve lehetetlen vagy elképzelhetetlen. Ezért, ha a nyomozó hatóság önállóan is végzi a nyomozást, ennek felügyeletét az ügyész gyakorolja: nyomozás törvényessége feletti felügyeleti jogkörben. Ebbe a felügyeleti jogkörbe sok minden beletartozik, például az ügyész elrendelhet nyomozást; utasíthatja a nyomozó hatóságot, hogy a nyomozást az általa meghatározott határidőre fejezze be; jelen lehet egyes nyomozási cselekményeknél; a nyomozás irataiba betekinthet; azokat bármikor magához vonhatja; megváltoztathatja a nyomozó hatóság határozatát; avagy hatályon kívül helyezheti azokat; elbírálja a nyomozó hatóság tevékenységével kapcsolatos panaszokat; megszüntetheti a nyomozást; utasíthatja a nyomozó hatóságot, hogy szüntessék meg a nyomozást; bármikor dönthet úgy, hogy magához vonja a nyomozást.
Az ügyész ellenőrzi a büntetőeljárás során elrendelt, a személyes szabadság elvonásával vagy korlátozásával járó kényszerintézkedések törvényes végrehajtását.
Az ügyészség hatásköre és illetékessége: az ügyész hatáskörét és illetékességét mindig annak a bíróságnak a hatásköre és illetékessége határozza meg, amely mellett működik. Ha a cselekmény adott esetben több ügyészség illetékességébe tartozik, akkor a megelőzés lesz az irányadó: amelyik ügyészség hamarabb intézkedett az ügyben, az lesz az illetékes.
Ha az ügyészségek között hatásköri vagy illetékességi összeütközés merül fel, a felettes ügyész jelöli ki az eljáró ügyészséget.