Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító kollektív munkajog


Az üzemi-vállalati munkavállalói érdekképviselet a kelet-közép-európai államokban

Lengyelországban az állami vállalatokról és az üzemi önigazgatásról szóló 1981. szeptember 25-ei törvény értelmében minden állami érdekeltségű ipari, kereskedelmi és mezőgazdasági gazdálkodó szervezetnél a nyugat-európai üzemi tanácsokra emlékeztető együttes döntési jogkörrel munkástanácsok működtek. E munkástanácsi rendszer nem hasonlít sem az 1956-os magyar munkástanácsokhoz, sem pedig a mai magyar munkástanácsokhoz. Az 1956-os forradalom alatt megalakult és a vállalati dolgozók által megválasztott munkástanácsok ugyanis önigazgatási jelleggel átvették a vállalat teljes irányítását, míg a mai munkástanácsok szakszervezeti funkciót látnak el. Ezzel szemben a lengyel vállalati munkástanácsok az állami vállalatoknál a vállalatvezetés partnerei voltak, és a nyugat-európai üzemi tanácsokhoz hasonlóan közreműködtek a vállalat vezetésében. Tekintettel arra, hogy a munkástanácsoknak nemcsak véleményezői és javaslattevő, valamint ellenőrző, hanem döntésrészvételi szerepük is volt (Mitbestimmungsrecht), a lengyel munkavállalói érdekképviseletnek ez az intézménye a német–osztrák–holland üzemi tanácsi rendszerhez hasonlított.211 Úgy tűnik, hogy a vállalati munkástanácsok az állami vállalatok privatizációjával elvesztik jelentőségüket, és a vállalatokban, valamint az üzemekben is a szakszervezet veszi át az ott dolgozó munkavállalók közvetlen érdekképviseletét a vállalatvezetéssel szemben. Az új Szt. megjelenése óta ugyanis a szakszervezetek vették át az üzemi tanács funkcióit, és gyakorolják az addig őket megilletett ellenőrzési jogokat a munkahelyi környezet (üzemhigiénia és üzembiztonság) felett, továbbá az együttes döntést a vállalati munkarend kiadása, a szabadságolási ütemterv, valamint a munkavállalók egyéni érdekeinek a védelme terén. Ezzel összefüggésben nemcsak – a magyar szabályozáshoz hasonlóan – a tagjaikat érintő egyéni munkajogvitákban jogosultak fellépni a munkáltatóval szemben, hanem az általuk nem szervezett munkavállalók érdekében is, ha arra tőlük megbízást kapnak.212 Úgy tűnik, hogy a lengyel munkajogi szakirodalom a szakszervezeteknek az üzemi életbe való előnyomulását ambivalens módon értékeli. Nem tartja teljesen elvetendőnek, azt azonban igen, hogy mindez az üzemi tanács rendszer teljes kiszorítását vonja maga után.213 E kiszorításra utal a már érintett lengyel Szt.-nek, valamint Paktumnak több pontja, amely a szakszervezetek vállalati és üzemi érdek-képviseleti jogainak kiterjesztéséről szól. Ezért az újabb jogirodalom már hangot ad annak, hogy német mintára be kellene vezetni az üzemi tanácsi rendszert. A jelenlegi kompromisszum az, hogy az állami érdekeltségű vállalatok üzemeiben létrehozták és működtetik az üzemi tanácsokat, míg a privát szféra üzemeiben, ha nincs üzemi szakszervezeti képviselet, a szakszervezet jogait az erre az esetre megszervezendő üzemi tanács gyakorolja, ideértve a sztrájkszervezés jogát is.214

Európai és magyar összehasonlító kollektív munkajog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 619 0

A munkaügyi kapcsolatok joga, vagyis a kollektív munkajog a munkajognak az a területe, amely arra hivatott, hogy a munkavállalói és a munkáltatói érdekvédelmi szervezetek között megegyezést létesítsen a munkabéke biztosítása érdelében. A munkabékétlenség és a munkaharc ugyanis a munkavégzés hatékonyságát rontja, ami végső soron a foglalkoztató vállalat csődjéhez vezethet. Ez pedig a munkavállalókat a munkahely elvesztésével sújtja. Tömeges előfordulása súlyos társadalomgazdasági és szociális krízishez vezethet. Ezt elkerülendő a jóléti állam szociális piacgazdasága egyfelől kialakította a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek közötti érdekegyeztetés és a két fél közötti kollektív szerződések rendszerét, amelynek résztvevője az állam is. Másfelől megalkotta az üzemi alkotmányon keresztül azt a participációs rendszert, amely arra irányul, hogy az egyes üzemek munkakollektívája az üzemi tanácson keresztül az üzembirtokossal együttműködve részt vegyen az üzemi kollektívát érintő munkavédelmi és munkavégzéssel kapcsolatos döntések meghozatalában és javaslataival segítse az üzemvezetést a gazdasági döntések meghozatalában.

A kiadvány összehasonlító jelleggel bemutatja, hogy a munkaügyi kapcsolatok terén a 2012. évi új munka törvénykönyve és az új közszolgálati törvény a korábbi hazai és a nyugat-európai szabályozáshoz képest mennyire szűkített és javaslatokat tesz arra, hogy mi lenne a munkabékét elősegítő gazdaságilag és szociálisan is a megfelelő megoldás a munkajognak ezen a területén. A kiadvány jól hasznosítható tankönyvként a jogi és a közgazdasági karok munka-, és szociális szakképzési ágainak alap- és mesterszakán.

Prof. Dr. Prugberger Tamás a Magyar Tudományos Akadémia doktora és a Vajdasági Tudományos és Művészeti Akadémia tiszteletbeli tagja. A Miskolci Egyetem Állam-, és Jogtudományi Karának tanszékvezetője, az Agrár- és Munkajogi Tanszéken, valamint a Debreceni Egyetem Közgazdaságtudományi Karának gazdaságjogi tanszékén, aki egyúttal a Jogi Karon a munkajog tárgyvezetését is ellátta, és ma is professzor emerituszként mindkét egyetemen részt vesz a magyar és az európai munka-, valamint a szociális jog oktatásában. Számos könyve, könyvrészlete és tanulmánya jelent meg Magyarországon és külföldön egyaránt.

Dr. Nádas György tárgyvezető egyetemi docens a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán. Tudományos doktori fokozatát a felsőoktatási dolgozók munkaviszonyáról írt nemzetközi összehasonlító monográfiájával nyerte el. Mint munkajogi ügyekre szakosodott ügyvéd, publikációi elsősorban a bírói gyakorlat problémáinak elméleti feldolgozására összpontosulnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-kollektiv-munkajog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave