Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A két munkanap közötti pihenőidő

A Munka Törvénykönyve a két munkanap közötti pihenőidőt 123. §-ában rendezi. Az (1) bekezdés – az Irányelvvel összhangban – főszabályként szintén tizenegy órát engedélyez. A (2) bekezdés azonban a felek megállapodása vagy kollektív szerződés alapján lehetővé teszi, hogy készenléti jellegű és megszakítás nélküli, továbbá többműszakos, valamint idénymunka esetén a pihenőidőt nyolc órára szállítsák le. A két munkanap közötti pihenőidő nyolc órára való leszállításának a lehetősége azonban ellentétes az Irányelvvel. Ezen kívül antiszociális is, mivel – alátámasztva a Legfelsőbb Bíróság MK 17. számú állásfoglalásával – a munkaidő a napi munka befejezésétől a másnapi munkakezdésig tart. Abban az esetben, ha a munkavállalónak a munkahelyétől a lakóhelyéig és vissza utaznia kell, nyolcórai pihenőidő esetén lehet, hogy csak négy-hat órát tud aludni. Ezt az Irányelvtől függetlenül is tekintetbe kellene venni. Ráadásul a Munka Törvénykönyvének 1999-ben kezdődő újrakodifikálási előmunkálatai során hangsúlyosan felmerült a kollektív szerződéssel összefüggésben az úgynevezett „Günztigkeitprinzip” elvetése, ennélfogva a kollektív szerződés a felek erőviszonyainak függvényében a munkavállalói oldalra nézve az előzőhöz képest hátrányosabb is lehet. Ha pedig kollektív szerződés hiányában vagy a munkavállalói oldalra hátrányosabb kollektív szerződés alapján munkaszerződéssel szállítják le a két munkanap közötti pihenőidőt, mindig az erősebb fél, a munkáltatói oldal akarata érvényesül a kiszolgáltatott munkavállalói oldallal szemben.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave