Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


Ingyenes, szívességi jellegű munkavégzés

Hasonlóan ahhoz, hogy nemcsak lakásbérleti vagy földhaszonbérleti jogviszony létezik, hanem lakáshasználatnak vagy földhasználatnak határozott vagy határozatlan időre történő szívességi jellegű (precarium) átengedése, átadása, ami lényegében haszonkölcsön, hasonló alkalmazható a munkavégzés területén is. Ilyen a falusi viszonyok között elterjedt, ún. „kalákában” történő házépítés vagy lakásfelújítás-átalakítás, amikor a tágabb értelmű család tagjai, valamint a baráti kör összefog és segít a fiatal házaspárnak az építkezésben. Ilyennek minősül valaki részére baráti alapon valamilyen használati tárgynak, például gépkocsinak vagy erőgépnek szívességi jellegű megjavítása, továbbá az is, amikor egy gyümölcsös vagy szőlőtulajdonos, aki csak a maga részére és nem értékesítésre termel, összehívva barátait, a gyümölcsösét vagy a szőlejét leszüreteli és a leszüretelt termés egy részét elosztja közöttük. A magyar jog ezt egyáltalán nem szabályozza, sőt vannak túlbuzgó munkaügyi felügyelők, akik ilyen esetekben azonnal megjelennek és tiltott, azaz nem bejelentett munkavégzés miatt hatósági eljárást indítanak el. Ugyanakkor viszont munka-, és balesetvédelmi szempontból semmiféle előírás és ellenőrzés nem létezik. Ezzel szemben a nyugat-európai államokban – így például Németországban – az ilyen jellegű szívességi munkavégzés természetes, csupán az az előírás, hogy azok részére, akik ilyen szívességi munkában közreműködnek, az, akinek a javára, illetve érdekében az ilyen tevékenység történik, köteles munkabaleseti biztosítást kötni. Ezt jó lenne Magyarországon is a kaláka rendszerben történő építkezések vonatkozásában előírni.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave